אדם מתחסן, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

בכירה בארגון הבריאות העולמי: הירידה בשיעור ההתחסנות מדאיגה

מנהלת התוכנית לחיסונים חיוניים אמרה לכאן רשת ב כי קיים חשש מחזרתן של מחלות שאפשר למנוע במצעות חיסונים • לדבריה, כי הארגון קיבל דיווחים מכל העולם ששירותי החיסון נפגעים • היא הוסיפה: ייקח עוד שנה לפיתוח החיסון לקורונה
ערן סיקורל
24 באפריל 2020
13:09

מנהלת התוכנית לחיסונים חיוניים בארגון הבריאות העולמי, אן לינדסטראט, הגיבה היום (שישי) לפרסום בכאן חדשות על הירידה בשיעור ההתחסנות של ילדים בישראל – וטענה שמדובר בתופעה מדאיגה. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמרה לינדסטראט כי ארגון הבריאות העולמי קיבל דיווחים מכל רחבי העולם ששירותי החיסון נפגעים בתקופת המגיפה. לטענתה, גובר החשש מחזרתן של מחלות שאפשר למנוע אותם באמצעות חיסונים.

האזינו לריאיון עם אן לינדסטראט

"אנשי הצוותים הרפואיים מועברים למשימות אחרות, הם לעתים קרובות נדבקים והציבור דוחה את קבלת החיסונים מחשש להדבקות בקורונה", הסבירה לינדסטראט. "2019 הייתה שנה שבה חווינו התפרצות משמעותית מכפי שחווינו במשך תקופה ארוכה. חצבת היא אחת המחלות המדבקות ביותר. כל חולה חצבת מדביק שניים עד 18 חולים. ככל שההגנות מופחתות החשש מפני התפרצות הופך חמור יותר".

לינדסטראט קראה לממשלות העולם לפעול במהירות לפעול במהירות כדי להנגיש חיסונים לציבור. כמו כן, הארגון ממליץ למדינות להמשיך בשירותי החיסונים ככל האפשר ולפעול כדי לצמצם הדבקה במהלך הביקור במרפאות. לדבריה, "חשוב מכל להעביר מידע לציבור באמצעות כלי התקשורת על הסכנה הנשקפת ועל האופן שבו אפשר, גם היום, לחסן ולהגן על הילדים בתקופה הקשה הזאת".

כמו כן, היא התייחסה לסיכוי למצוא חיסון לקורונה וטענה שיש מאמץ עולמי לכך. לדבריה, מהירות ההתקדמות המדעית היא פנטסטית. "רק חודשיים חלפו מאז פורסם הקוד הגנטי של הנגיף וכבר יש ניסויים קליניים, כך שיש כמה חיסונים בניסויים בבני אדם". היא הוסיפה שישנם 18 חיסונים שמפותחים במקביל אך התהליך יימשך כשנה. לינדסטראט הדגישה כי חשוב לא רק למצוא חיסון אלא גם לייצר אותו ולחלק אותו במהירות ובאופן שוויוני לכל מדינות העולם.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב על ירידה חדה בשיעור ההתחסנות של ילדים בטיפות החלב, המעלה חשש מהתפרצות מחלה זיהומית נוספת מלבד הקורונה, ובפרט מחלת החצבת. השוואת שיעור המתחסנים בחודש מארס ובשבוע הראשון של חודש אפריל לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה העלתה לדוגמא כי בחיסון MMRV, הניתן נגד אדמת, חצבת, חזרת ואבעבועות רוח בגיל שנה וחודש, חלה ירידה של כ-30% יחסית לשנת 2019.

עוד עולה מהנתונים כי בתקופה המדוברת חלה ירידה של 15% במספר הביקורים במרפאות בקרב תינוקות עד גיל חודש. כמו כן חלה ירידה, שהוגדרה "מדאיגה" על ידי מומחים בבריאות הציבור, של 21% בשיעור הביקורים שבהם ניתן לפחות חיסון אחד בטיפות החלב. במשרד הבריאות אמרו כי הירידה מדגישה את הצורך לפעול מול משפחות כדי לחדד את חשיבות ההגעה לביקורים בטיפות החלב.