ארכיון
צילומים: משרד משפטים; אוליביה פיטוסי, פלאש 90

הקרב נמשך – מ"מ פרקליט המדינה למבקר: בדוק את תיק מנדלבליט

דן אלדד מבקש לבדוק פרטים בתיק הרפז. המבקר בתשובה: אלמד את הפניה ואשיב במישרין • גורמים במשרד המבקר: סיכוי אפסי שתיפתח חקירה בנושא • אלדד עצמו היה בצוות שבחן את פרשת הרפז בזמנו וחשב שיש לסגור את התיק
תמר אלמוג וצח שפיצן
26 באפריל 2020
19:18

המאבק בצמרת משרד המשפטים נמשך: ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד פנה הערב (ראשון) למבקר המדינה מתניהו אנגלמן וביקש ממנו לבדוק פרטים הנוגעים לחלקו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בפרשת הרפז. גורמים בסביבת מבקר המדינה אומרים כי הסיכוי שתיפתח חקירה בנושא נמוך עד אפסי שכן מדובר בדברים שנבחנו היטב גם על ידי בית המשפט, ויש בהם הכרעה שיפוטית.

מדובר בפניה קצרה שאינה כוללת פרטים רבים, ועוסקת בעיקר בהתנהלות בפרקליטות סביב מנדלבליט. אלדד עצמו היה בצוות שבחן את פרשת הרפז בזמנו וחשב שיש לסגור את התיק.

המבקר אמר בתגובה כי "הפניה התקבלה לפני שעות אחדות במשרד מבקר המדינה. המבקר ילמד את הפניה והפרטים לעומקם וישיב במישרין למ"מ פרקליט המדינה".

אתמול חתמו כ-100 עורכי דין ממשרדים פרטיים על מכתב תמיכה ביועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובו קריאה לשמור על עצמאות מערכת אכיפת החוק. בין השאר כתבו כי הם מביעים אמון מלא במנדלבליט כפרקליט הגון, ומתנגדים לנסיונות להחלישו. 

בין עורכי הדין שחתמו על המכתב היו פיני רובין שייצג את ראש הממשלה, ראש מחוז ת"א בלשכת עורכי הדין עמית בכר, שהיה גם בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ראש חטיבת התביעות במשטרה לשעבר לילי באומהקר ומי שהיה התובע במשפט אלאור אזריה נדב ויסמן.

שלשום פנו בכירים בפרקליטות במכתב לאלדד, ובו כתבו שהם מזועזעים מהתנהלותו, "שאין לה מקום בארגון עם ערכים של יושר, אמת ושמירה על החוק". הבכירים, ובהם המשנים לפרקליט המדינה ופרקליטי המחוזות, כתבו כי יש להם אמון מלא ביועץ מנדלבליט והביעו תמיכה בו. הפרקליטים הסבירו כי בחרו באופן תקדימי להביע עמדתם בקול לנוכח התנהלותו של אלדד והודעתו "המבישה".

"אלדד הסתיר נושאים מקצועיים ומסר דיווחים לא נכונים"

המאבק בין השניים הגיע לשיא ביום חמישי כשמנדלבליט קבע כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונת אלדד. מנדלבליט קבע, בין היתר, שבשלושת החודשים האחרונים התחזק בדעתו כי אלדד לא מתאים לתפקיד. לדברי היועץ המשפטי לממשלה, "התגלו כשלים ערכיים, מקצועים וניהוליים בעבודתו של אלדד". אלדד מונה לתפקיד על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה כמחליפו של שי ניצן.

עוד קבע היועץ המשפטי לממשלה במכתבו החריף כי אלדד הסתיר ממנו נושאים מקצועיים ופגישות שקיים עם שר המשפטים, אף שהנחה אותו למסור לו עדכון מלא על נושאים אלה. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי למרות ההנחיה מסר לו אלדד דיווחים חלקיים ולעיתים אף לא נכונים.

מנדלבליט הוסיף כי גם במישור הניהולי אלדד כשל, ולמעשה מאז נכנס לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות החיונית בהנהלת הפרקליטות. זאת כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה.

אלדד מצידו פרסם תגובה שבה טען כי המהלך של מנדלבליט נובע מכך שהוא בודק מידע, אותו הגדיר "מטריד", בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה. אלדד כותב: "לפני החג הגיעה ללשכתי פנייה מעיתונאי, העוסקת בעניינו של אביחי מנדלבליט. כדי שאוכל להשיב לפנייה ביקשתי לבחון את החומר הקיים מהעבר בנושא זה בלשכת פרקליט המדינה. מהחומר עלתה לכאורה תמונה מדאיגה בכל הנוגע לטיפול בעניינו של מנדלבליט. בימים האחרונים עדכנתי את הגורמים הרלוונטיים בדבר כוונתי להעמיק חקר בנושא בטרם אשיב לפנייה. אין לי ספק באשר למניעים לבחירה בניסוח האלים והמסולף כלפי".

עוד כתב אלדד: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו. העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך".

בסביבת מנדלבליט הגיבו לטענות שהעלה אלדד וציינו: "מדובר בשקר וכזב".