כיתה בבית ספר סגור
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הלימודים יתחדשו ביום ראשון - במתווה מדורג

ההחלטה, שכפופה להערכת מצב שתתקיים בסוף השבוע, כוללת את כיתות א'-ג' ואת גני הילדים, פעוטונים ומשפחתונים • ילדים שהם או אחד מהוריהם בקבוצת סיכון - יישארו בבית • ביום ראשון תאושר פתיחת צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע בלבד כשלב ראשון בחזרת ענף התיירות לפעילות
כתבי כאן חדשות
27 באפריל 2020
07:45
עודכן ב 17:05

הלימודים לגיל הרך במערכת החינוך יתחדשו ביום ראשון בשבוע הבא, כך החליטה היום (שני) ועדת שרים שהתכנסה לדון בנושא. לפי ההחלטה, הלימודים יתחדשו באופן מדורג בכיתות א'-ג', בגני ילדים, בפעוטונים ובמשפחתונים ביישובים שבהם אין תחלואה גבוהה בקורונה. ילדים שהם או הוריהם נמנים בקבוצות סיכון לא יוכלו לשוב ללימודים. ההחלטה כפופה להערכת מצב שתתקיים ביום שישי אחרי שיוצגו נתונים למשרד הבריאות.

לפי המתווה, שנחשף שלשום בחדשות השבת בכאן 11, תלמידי הגנים וכיתות א' עד ג' ישובו ראשונים לפעילות הדרגתית. גני הילדים יחולקו לשתי קבוצות, כל קבוצה תלמד בגן חצי מהשבוע, ובימים שבהם יהיו הילדים בבית - הם ילמדו בצורה מקוונת. גם תלמידי כיתות א' עד ג' יחולקו לקבוצות של כ-15 כל אחת, וילמדו בימים ראשון עד חמישי. כמו כן, הממשלה החליטה לאמץ גם את תוכנית שר הרווחה אופיר אקוניס לפיה ביום ראשון ישובו לפעילות גם מסגרות הגיל הרך. על פי התוכנית, החזרת הפעלת מעונות היום (גילאי 3-0) תהיה זהה לגני הילדים, ומספר הילדים בכל כיתה, לא יעלה על 15.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אחרי ההחלטה: "הנחיתי את משרד החינוך להיערך לפתיחה מדורגת של הלימודים במוסדות החינוך והגנים החל מיום ראשון הקרוב בתנאי שנתוני התחלואה לקראת יום ראשון לא יצביעו על מגמת החמרה. על מנת להגדיל את מספר קבוצות הלימוד תיבדק ההיתכנות לגייס סטודנטים להוראה ולשלבם בצוותים החינוכיים".

שר האוצר, משה כחלון, קרא לגבש מתווה מסודר להסרת ההגבלות כדי להפחית את אי הוודאות במשק ובציבור. לדבריו, אי אפשר לחיות משבוע לשבוע, וצריך לקבוע לוח זמנים ברור לשלבים הבאים. כחלון ציין כי פתיחת החנויות השבוע הפחיתה מאוד את הלחץ הכלכלי והחברתי והוסיף כי הכלכלה הישראלית הקריבה הרבה מאוד בשם השמרנות. 

לפני הדיון אמרו שרים לכאן חדשות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין מתלבט אם לאפשר את פתיחת מערכת החינוך בשבוע הבא, ואם כן באיזה אופן. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. על פי אותם שרים, אחת הסיבה להתלבטות ראש הממשלה היא העבודה שטרם חלפו שבועיים מאז אושרו ההקלות הראשוניות, מה שאינו מאפשר לקבל תמונה מלאה באשר לשאלה האם ההקלות הללו העלו את אחוז התחלואה בקורונה בישראל.

בעקבות המתווה שפורסם לחזרת גני הילדים לשגרה, פורום גני הילדים הפרטיים, המאגד 10,000 גנים, הודיע כי האחרונים יישארו סגורים. "משרד האוצר דורש מאיתנו להטיל את ההפסדים הכספיים על ההורים - לא ניתן לזה יד. גם אנחנו מעוניינים בחזרה לשגרה, אך לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים", נמסר.

בד בבד, אושר המתווה שהציע שר התיירות יריב לוין לחזרה מדורגת של תעשיית התיירות לפעילות. סוכם כי פתיחת צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע בלבד תאושר ביום ראשון, כשלב ראשון בחזרת הענף לפעילות. החזרה לפעילות תעשה בתנאי שלא תחול החמרה בתחלואה עד לתאריך זה. עוד סוכם שבימים הקרובים יגובש ביחד עם משרד הבריאות תו סגול שיהווה תקן להפעלת הצימרים והמלונות בתקופת הקורונה.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין, גילי כהן, שרון עידן, אוריה אלקיים ונופר משה פרדו