בית החולים שערי צדק, בחודש שעבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות התפרצות הקורונה: ירידה במספר מקרי התמותה מעל גיל 67 ברבעון הראשון של 2020

מומחים בתחום בריאות הציבור אומרים כי יש להתייחס לנתונים הללו בזהירות, מכיוון שייתכן שבסיכומו של דבר תירשם עלייה בשיעור התמותה. לדבריהם, יש להמתין ולראות מה יהיו ההשלכות של משבר קורונה, בין השאר מבחינת גלי תחלואה נוספים וכן השפעות מאוחרות של דחיית טיפולים רפואיים
דקלה אהרן-שפרן
27 באפריל 2020
10:08

למרות התפרצות הקורונה, על פי נתוני רשות האוכלוסין, חלה ירידה במספר מקרי התמותה של אנשים מעל גיל 67 ברבעון הראשון של שנת 2020 לעומת השנתיים הקודמות. כך פורסם הבוקר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בחודש מארס 2019 נרשמו 3,626 מקרי תמותה, ואילו בשנת 2020 מתו 3,202 בני אדם שגילם יותר מ-67.

מומחים בתחום בריאות הציבור אומרים כי יש להתייחס לנתונים הללו בזהירות, מכיוון שייתכן שבסיכומו של דבר תירשם עלייה בשיעור התמותה. לצד זאת הם מציינים כי לנוכח ההסגר שבו היו נתונים אזרחי ישראל, היה ניתן אכן לצפות לירידה בשיעור התמותה כתוצאה מתאונות דרכים. בנוסף, אמרו המומחים כי כתוצאה מביטול הפעילות הרפואית היזומה בבתי החולים, צפוי כי יירשמו פחות מקרי תמותה בעקבות ירידה בסיבוכים ובזיהומים נרכשים.

עוד נאמר כי גם בשביתת הרופאים הגדולה הייתה ירידה בשיעורי התמותה מסיבות אלה. על פי המומחים, יש להמתין ולראות מה יהיו ההשלכות של משבר הקורונה, בין השאר מבחינת גלי תחלואה נוספים וכן השפעות מאוחרות של דחיית טיפולים רפואיים.