נשיא המדינה ראובן רבלין
צילום: אבי אוחיון - לעמ

שאלון ליום העצמאות עם נשיא המדינה

השירים הכי ישראליים בעיניו, ההקלטה שהכי ריגשה אותו לאחרונה, הספרים שעיצבו את חייו והשיר שלו ושל נחמה ז"ל. השאלון גאה לארח את נשיא המדינה רובי רבלין במהדורת יום העצמאות
מערכת כאן
29 באפריל 2020
08:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. והפעם, השאלון גאה לארח את נשיא המדינה - רובי רבלין. חג עצמאות שמח!

מה האלבום הראשון שהתאהבת בו?
אני חושב שזה היה משהו מהאלבומים של גילברט או'סאליבן בשנות השבעים. בטח סביב היציאה של השיר Clair. אלו היו שנים שביליתי בהן הרבה על קו ישראל-לונדון וחבר שלי דני חסידוב, הכיר לי אותו ופעל ללא הרף כדי להביא אותו להופיע בארץ.
בארץ אלה ללא ספק החלונות הגבוהים, באלבום המונומנטלי של ג'וזי כץ, אריק איינשטיין ושמוליק קראוס. כל שיר מתוכו יכול לעצור אותי במקום גם היום, לא משנה מה אני עושה.

איזה שיר שמעת לאחרונה ומצא חן בעיניך ולמה?
"ועוד לא אמרתי הכל" שכתב נתן זך ונמצא בעזבון ההקלטות של אריק איינשטיין חמש שנים אחרי שהלך מאיתנו. נחשפתי אליו לקראת יום הזיכרון שוב והוא פתאום נגע בי מאוד. נזכרתי שכשהוא התגלה ונחמה שמעה אותו מתנגן, היא קראה לי שאבוא להקשיב. אמרה: "אתה לא מאמין מה שהם מצאו בהקלטות של אריק", וזה באמת היה בלתי נתפס. אדם שמדבר אלינו מהצד השני, מזכיר כמה יכול עוד היה להיאמר, כמה הפסדנו.

מהו השיר הכי ישראלי בעיניך?
אני חי מספיק שנים כדי שיהיו לי כל כך הרבה שירים שהם הכי ישראלים בעיניי. זה מתחיל משיר הרעות ומבאב אל וואד, שניהם פרי עטו של חברי שאהבתיו כל כך חיים גורי. זה עובר דרך "מעל פסגת הר הצופים" כשאני אומר שלום מירושלים כל אימת שמזדמן לי, ממשיך בשירו של שמוליק קראוס "רואים רחוק רואים שקוף", שמהפנט אותי בכל פעם שאני מקשיב לו מחדש. גם ל"מחכים משיח" מקום מכובד במדף השירים הישראלי שלי, מכובד מאוד.

לו החיים היו מובילים אותך להיות מוזיקאי – מה סוג המוזיקה שבו היית מתמחה?
הייתי רוצה לחשוב שהייתה זו מוסיקה קלאסית, זו מלאכת מחשבת בעיניי, אבל אני יודע שקטונתי. להקשיב למוסיקה אני יודע אבל אין לי את התבונה המספקת כדי ליצור אותה.

מיהו הסופר או הוגה הדעות שהשפיע עליך או עיצב את השקפת עולמך?
גם כאן יש שורה ארוכה שעודה נכתבת. היא מתחילה ב"בראשית ברא אלוהים את היחיד" של זאב ז'בוטינסקי וממשיך ב"מלך בשר ודם" של משה שמיר. לחברי בולי, א.ב יהושוע מקום חשוב בעיצוב השקפת עולמי ובמיוחד ל"מולכו" שלו וגם לידידי מאיר שלו שב"פונטנלה" שלו כתב לתחושתי במידה רבה את סיפור האהבה שלי ושל נחמה, בן העיר עם בת החקלאים המושבניקית.
איני יכול שלא להזכיר את "סיפור על אהבה וחושך" של חברי הטוב אליו אני כל כך מתגעגע עמוס עוז. מבחינתי הקריאה בספר הזה כל פעם מחדש היא שיבה הביתה. בתקופת האשפוז של נחמה הקריאו לה הילדים את סיפרו האחרון של דוד גרוסמן "איתי החיים משחק הרבה" והוא נצרב בי עמוקות.

לו חתונתך הייתה נערכת היום – מה היה שיר החתונה שלך ושל נחמה ז"ל?
השיר שלנו היה Yesterday של הביטלס ולא הייתי מחליף אותו באף שיר אחר, אף פעם.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום או הקלטה אחת - מה היית מציל ולמה?
את החלונות הגבוהים, מכל הסיבות שבעולם ובעיקר בגלל אלו שסיפרתי עליהן בהתחלה. לא הייתי משאיר מאחור גם את שלום חנוך, יהודית רביץ ונורית גלרון. כל דבר שהם הוציאו לאורך השנים.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Always Look On The Bright Side Of Life מעלה בי חיוך גם בסיטואציות קשות.

מה היית רוצה שייכתב על המצבה שלך?
אני חושב שבין היתר יהיה נחמד אם ייכתב שם "אהב מוסיקה טובה".