ביידן בדיון ה-11 של המועמדים הדמוקרטיים, 15.03.20
צילום: רויטרס

יועצו המדיני של ג'ו ביידן: הוא יתנגד לסיפוח ישראלי של חלקים מהשטחים

ארתור בלינקין אמר את הדברים בשיחת ועידה עם פעילים דמוקרטים יהודיים, והוסיף כי המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב לא יפעל להשבת השגרירות חזרה מירושלים לתל אביב • הילרי קלינטון הודיעה כי היא תומכת בביידן לנשיאות בשידור חי
נתן גוטמן
29 באפריל 2020
08:13

יועצו המדיני של המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן, ארתור בלינקין, אמר הלילה (רביעי) בשיחת ועידה עם פעילים דמוקרטים יהודיים כי סגן הנשיא לשעבר יתנגד למהלך ישראלי של סיפוח חלקים מהשטחים, כיוון שתמיד צעדים חד צדדיים יקשו על השגת פתרון שתי מדינות.

יחד עם זאת,  בלינקין אמר כי ביידן לא יפעל להשבת השגרירות האמריקנית חזרה מירושלים לתל אביב. לדבריו, "לא הגיוני לעשות זאת כעת - הן מבחינה מעשית והן מבחינה פוליטית".

מוקדם יותר הילרי קלינטון הודיעה כי היא תומכת בביידן במרוץ לנשיאות. את הדברים אמרה בשידור חי של שיחה בין השניים במסגרת אירוע שקיים. ביידן זכה הלילה, כצפוי, בבחירות המקדימות במדינת אוהיו, לאחר שנותר למעשה המתמודד היחידי במפלגה הדמוקרטית, אך הבחירות עוררו עניין משום שההצבעה התנהלה באמצעות הדואר בשל מגבלות הקורונה.

אף שביידן הוא המועמד של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות מבחינה מעשית נערכו אתמול בחירות מקדימות במדינת אוהיו. הבחירות האלה היו מעין תרחיש עתידי לדרך שעשויות להתנהל הבחירות לנשיאות. הבוחרים נאלצו לשלוח בדואר את אופן הצבעתם מאחר שבאוהיו יש עדיין הסגר בשל התפשטות נגיף קורונה.

בבחירות המקדימות בוויסקונסין התנהלו הבחירות בעצלתיים משום שהמצביעים נאלצו לעמוד בתור עם מסיכות במרחק חברתי אחד מהאחר קודם שהורשו להצביע. בבחירות באוהיו מספר המצביעים היה קטן הרבה יותר מבחירות המקדימות הקודמות. כמיליון וחצי מבעלי הזכות להצביע מימשו את זכותם הדמוקרטית לעומת יותר משלושה מיליון ו-200 אלף בני אדם בבחירות הקודמות.

בכל ארצות הברית מתו ביממה האחרונה 2,200 בני אדם מקורונה. כך עולה מהנתונים שמרכזת אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. מדובר בגידול של ממש לעומת מספר המתים ביומיים הקודמים – 1,300 בכל יום. מספר המתים הכולל מקורונה בארצות הברית עלה ליותר מ-58 אלף ועבר את מספר האמריקנים שנהרגו במלחמת וייטנאם.