ביל דה-בלאזיו, מסע ההלוויה בברוקלין, הלילה
צילום: אי-בי-סי

אחרי שעורר סערה - ראש עיריית ניו יורק התנצל בפני הקהילה היהודית: "חייהם היו בסיכון"

דה-בלאזיו שתקף בחריפות את המוני המשתתפים בהלוויה שנערכה הלילה בברוקלין, התנצל על הדרך שבה נאמרו הדברים: "זאת לא הייתה כוונתי". ראש העירייה הדגיש כי הרעיון שאנשים יתגודדו במספרים רבים ויפיצו מחלה שתגרום למותם של רבים אחרים בקהילה - לא מקובל עליו
יואב זהבי
29 באפריל 2020
18:35

ראש עיריית ניו יורק ביל דה-בלאזיו התנצל הערב (רביעי) בפני חברי הקהילה היהודית. לאחר שתקף בחריפות את המוני המשתתפים בהלוויה שנערכה הלילה בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין לרב שמת מנגיף קורונה, אמר הערב ראש העירייה כי "חייהם של רבים היו בסיכון". דה-בלאזיו הוסיף כי הוא מצטער אם הדרך שבה נאמרו הדברים נתנה לאנשים תחושה שהתנהג אליהם בצורה שגויה. "זאת לא הייתה כוונתי", אמר.

ראש העירייה הוסיף כי "לקיים היום התקהלות בניו יורק פירושה שחלק מהאנשים ידבקו בנגיף". לדבריו, למרות האהבה הגדולה שהוא רוחש לקהילה האורתודוכסית בעיר, "הרעיון שאנשים יתגודדו במספרים רבים ויפיצו מחלה שתגרום למותם של רבים אחרים בקהילה - פשוט לא מקובלת עליי".


אלכסנדר רפפורט, חבר בקהילה החסידית בברוקלין, אמר לכאן חדשות: "ראש העירייה דה בלאזיו הוא חבר יקר של הקהילה היהודית. הוא טעה בבחירת המילים לשנייה אחת. כשיש לך חבר שטועה, אתה צריך לדעת לבלוע את זה".

מוקדם יותר עורר דה-בלאזיו סערה בקרב חלקים רבים בקהילה, לאחר שאמר כי הורה למשטרת ניו יורק לפעול להגשת כתבי אישום ואף לעצור את מי שיתפסו מתאספים בקבוצות גדולות. בתמונות שהופצו ממסע ההלוויה נראה קהל גדול של יהודים חסידים עוטים מסכות אך לא שומרים על כללי הריחוק החברתי שנועדו למנוע את התפשטות הנגיף.

מנכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, הגיב לדברים ואמר כי בניו יורק מתגוררים יותר ממיליון יהודים. הוא הוסיף כי יש לגנות את אלו שאינם פועלים על פי כללי הריחוק החברתי, אך ציין כי מדובר בהכללה מקוממת. מועצת יחסי הציבור של הקהילה האורתודוכסית הלינה גם היא על דבריו של ראש העיר, ופרסמה תמונות בהם נראים תושבים אחרים שהתגודדו אתמול בעיר בניגוד להנחיות.