צילום: אי-פי
חיסון

משרד הבריאות מזהיר: יש לפעול לאלתר לשיפור הכיסוי החיסוני בקרב ילדים

פרסום ראשון: אזהרת ראש שירותי בריאות הציבור מגיעה בעקבות ירידה משמעותית בשיעור ההתחסנות בטיפות החלב בשל משבר הקורונה, כפי שפורסם בכאן חדשות. פרופ' סדצקי הזהירה כי הירידה בכיסוי החיסוני היא ארצית, ולכן מחייבת פעולה מיידית ומתמשכת בכל המחוזות
דקלה אהרן שפרן
01 במאי 2020
07:23

משרד הבריאות מזהיר כי יש לפעול לאלתר לשיפור הכיסוי החיסוני בקרב ילדים, כך פורסם הבוקר (שישי) לראשונה בכאן רשת ב. אזהרת משרד הבריאות מגיעה בעקבות ירידה משמעותית בשיעור ההתחסנות בטיפות החלב בשל משבר הקורונה, כפי שפורסם בשבוע שעבר כאן חדשות.

במכתב שנשלח מראש שירותי בריאות הציבור פרופסור סיגל סדצקי לרופאי המחוזות, המפקחים המחוזיים והאחיות האפידמיולוגיות נכתב כי לפי הנתונים הידועים, חלה, בין השאר, ירידה של יותר מ-25% בשיעור ההתחסנות נגד דלקת כבד, ירידה של 18.5% בחיסון הניתן נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח, וירידה של כ- 14% בחיסון נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת, ופוליו בגיל חצי שנה. סדצקי כתבה כי ככל שגיל התינוק עולה, הפער בין הכיסוי החיסוני השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד עולה.

סדצקי גם הזהירה כי הירידה בכיסוי החיסוני היא ארצית, ולכן מחייבת פעולה מיידית ומתמשכת בכל המחוזות והנפות. היא קראה להפעיל את כל הצוותים בטיפות החלב, לתגבר את השלמת החיסונים, וכן לפעול לחיסון של כל התינוקות שלא חוסנו במועד - עם מתן קדימות לחיסונים הניתנים בגיל חודשיים, ולמנה הראשונה של התרכיב המכיל את החיסון נגד חצבת. ראש שירותי בריאות הציבור הוסיפה במכתב כי יש לשקול הפעלת טיפת חלב ניידת בהתאם לצורך.

מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי בשל סגירת בתי הספר בעת משבר הקורונה והפסקת מתן החיסונים לתלמידים, חלה ירידה של כ-10% בחיסון MMRV, הניתן בכיתות א' נגד חצבת, חזרת אדמת ואבעבועות רוח. במתכונת החירום גם לא נערכות בדיקות סינון שגרתיות כמו בדיקות שמיעה ובדיקות ראייה.

האזינו לריאיון עם מנהלת התוכנית לחיוסנים חיוניים בארגון הבריאות העולמי אן לינדסטראט

באיגוד לרפואת ילדים הביעו דאגה מהירידה בהתחסנות נגד חצבת, ואמרו כי חסינות עדר נגד חצבת תושג רק בהתחסנות של 95% מהאוכלוסייה, ולא פחות מכך. עוד אמרו באיגוד כי הנתונים שלפיהם שיעור ההתחסנות ירד ל-83% מעלים חשש חמור לגבי חסינות האוכלוסייה נגד חצבת.

בעקבות הפרסום בכאן חדשות על הירידה בשיעור ההתחסנות בשבוע שעבר, אמרה מנהלת התוכנית לחיסונים חיוניים בארגון הבריאות העולמי, אן לינדסטראט, כי מדובר בתופעה מדאיגה. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמרה לינדסטראט כי ארגון הבריאות העולמי קיבל דיווחים מכל רחבי העולם ששירותי החיסון נפגעים בתקופת המגיפה. לטענתה, גובר החשש מחזרתן של מחלות שאפשר למנוע אותם באמצעות חיסונים.

"אנשי הצוותים הרפואיים מועברים למשימות אחרות, הם לעתים קרובות נדבקים והציבור דוחה את קבלת החיסונים מחשש להדבקות בקורונה", הסבירה לינדסטראט. "2019 הייתה שנה שבה חווינו התפרצות משמעותית מכפי שחווינו במשך תקופה ארוכה. חצבת היא אחת המחלות המדבקות ביותר. כל חולה חצבת מדביק שניים עד 18 חולים. ככל שההגנות מופחתות החשש מפני התפרצות הופך חמור יותר".