השר אוחנה והשופט מזוז
צילומים: פלאש 90

אוחנה הגיש בקשה לפסול את שופט העליון מזוז מלדון בעתירות נגדו

שר המשפטים הגיש גם בקשה לביטול צו המניעה שהוציא מזוז להארכת כהונת דן אלדד כמ"מ פרקליט המדינה
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
01 במאי 2020
13:15

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיש הבוקר (שישי) לבית המשפט העליון בקשה לפסול את השופט מני מזוז מלדון בעתירות שהוגשו נגדו. כמו כן, הוא הגיש בקשה לביטול צו המניעה שהוציא השופט נגד הארכת כהונת דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה.

"החלטתי לצאת למאבק משפטי", הכריז השר בפוסט בפייסבוק. "הצעתי לאלדד להאריך את כהונתו מתוקף סמכותי על פי חוק". אך לדבריו, בהחלטה שערורייתית של השופט מזוז, הוא הוציא צו המונע את הארכת המינוי. הוא הוסיף כי מזוז אף "הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים". בכך, למעשה, כתב אוחנה, יצר בית המשפט העליון "ואקום תפקודי במערכת המשפט", ללא דיון וללא נימוקים.

שר המשפטים המשיך וקבל: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי וגם היחיד שנשא בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה". תפקידו שלדבריו התבטא במסגרתו באופן חריף ואף פעל נגד יוזמתו של שר המשפטים להעמיק את המעורבות הממשלתית בבחירת פרקליט מדינה. לכן, הוא כתב, "טוב היה עושה השופט מזוז אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה בה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק".

אוחנה אף קרא לאלדד להיאבק על שמו הטוב "שהוכתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה על לא עוול בכפו" ולקבל על עצמו את הארכת התפקיד.