אלי כהן נתלה בדמשק

ביטחון יתר או חפרפרת במוסד: איך נלכד המרגל אלי כהן?

פרטים חדשים נחשפים מפרוטוקול המשפט של "האיש שלנו בדמשק". בסדרה חדשה מוצג גם הסבר אחר לשאלה כיצד נלכד - בשל חוסר זהירות, כפי שטוען המוסד או שאולי הייתה חפרפרת בשירות הביון הישראלי
אמיר גרא
01 במאי 2020
22:00

סדרה חדשה "לוחם 566" חושפת פרטים חדשים על המרגל אלי כהן. הפרטים מובאים מתוך פרוטוקול המשפט של "האיש שלנו בדמשק". הסדרה מציגה הסבר אחר לשאלה מה הביא ללכידתו של כהן בסוריה. 

במוסד טוענים עד היום כי מדובר בחוסר זהירות של כהן, אך סברה אחרת מעלה כי מדובר בחפרפרת בשירות הביון הישראלי. בני משפחתו של המרגל הישראלי טוענים כי המדינה התנערה מאחריותה להפעלתו ותפיסתו, ומחזקים את האפשרות שהגיבור הלאומי נוצל ונזנח.

ראש המוסד דאז, מאיר עמית, הבהיר בהקלטות לאחר לכידתו: "באלי כהן לא נעשו שגיאות. האיש נתפס בגלל שהוא קיבל ביטחון יתר. היו פאשלות, אבל היו מינימום של טעויות". בתו של כהן, סופי בן דור, הייתה בת חמש כשאביה נתלה והיא מבקרת את הטענה של המוסד.

"חשתי שהמדינה מלבישה על הראש שלו את הטעות שלה. זה מעצבן לראות את מאיר עמית שם את זה עליו. עד איפה המדינה תשלח אותי, תנצל אותי, תיקח ממני ומה יהיה אחרי מותי? מה יש מאחורי הפלקט של להיראות גיבור? הם התכוונו להשתמש בו עד הסוף", אמרה בן דור.

אלי כהן - "האיש שלנו בדמשק"

המדריך של כהן במוסד, נתן סולומון, סיפר: "היה קשה מאוד לגייס אותו. הוא לא היה מוכן. ואז עשו לו תרגיל. דאגו לפטר אותו מהעבודה במשביר כדי שיהיה עליו לחץ. אחרי שלוש פגישות הצליחו לגייס אותו".

נדיה כהן סיפרה כי בפגישה האחרונה בישראל, בעלה כבר ידע מה יהיה גורלו. "אלי מת פה חודש וחצי לפני שהוא יצא מהבית. הוא ידע שהוא לא יחזור. הוא נפרד מאיתנו. שנינו היינו גמורים. רצחו אותו ורצחו אותי. גם הילדים שילמו את המחיר. זה מלווה אותך דקה-דקה, שעה-שעה. עוד לא התגבשנו בתור זוג ובתור הורים לילדים ועטו על החיים שלנו בלי רחמים", אמרה נדיה כהן. הבת סיכמה: "הוא חי בתוכנו. הוא חלק משמעותי בתוך המשפחה".