בני גנץ ובנימין נתניהו, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, מרים אלסטר, פלאש 90

לקראת הדיון בבג"ץ: דברים שראו משם לא נראים מכאן

רגע לפני הדיון המכריע בעליון על ההסכמים בין כחול לבן והליכוד – האינטרסים מתהפכים. גנץ הפך את נתניהו לכשיר משפטית להיות ראש ממשלה, ואילו נתניהו – בכל תרחיש הוא נשאר מוגן | פרשנות
יואב קרקובסקי
02 במאי 2020
09:03

זה הזמן לחוש בושה, בושה חוצת מחנות. לשנה וחצי האחרונות נוצר שם רע מאוד בשדה הפוליטי הישראלי. כל עיקרון אפשרי נדרס והפך למרמס תחת גלגלי האינטרסים האישיים והפוליטיים של הפוליטיקאים, שניסו לקדם את עצמם או לפתור לעצמם בעיות משפטיות ואישיות. כבר מזמן לא שירתו רבים כל כך על מעטים כל כך. בלוק ימין שלם התגייס לסייע למנהיגו, ברבע המאה האחרונה, להיחלץ ממשפטו הפלילי, ומולו גוש שלם ניסה להביא להחלפתו באמצעות מי שהיה התקווה המתחלפת של גוש השמאל–מרכז.

כל צד עלה לבוידעם, חיפש בארכיונים וטיפס על סולמות רק כדי לנסות ולמצוא חומר מכפיש מספיק על האחר. צד אחד גייס את מערכת האכיפה להודיע שישמור עליה ועל בג"ץ, והצד השני תקף והאשים את המשטרה, את היועצים המשפטיים ובעיקר את בית המשפט העליון כחברות בחונטה ששמה לה מטרה אחת – בנימין נתניהו.

ללא הסכם קואליציוני אין לגנץ תקומה. אין לו מפלגה גדולה, אין לו בלוק ואין לו תמיכה של הכנסת. אבל הוא הפך את נתניהו לכשיר משפטית להיות ראש הממשלה למרות מצבו המשפטי

עכשיו, רגע לפני הדיון המכריע בבג"ץ על ההסכמים בין כחול לבן והליכוד – האינטרסים מתהפכים להם. נתניהו והליכוד אדישים לכל החלטה כי ההסכם הפוליטי מגן עליהם. כחול לבן ובעיקר בני גנץ מתפללים לכך שבגץ לא יתערב ולא יפסול ולו פסיק מההסכם הפוליטי הזה. ללא הסכם קואליציוני אין לגנץ תקומה. אין לו מפלגה גדולה, אין לו בלוק ואין לו תמיכה של הכנסת. אבל הוא כבר הפך את נתניהו לכשיר משפטית להיות ראש הממשלה למרות מצבו המשפטי. את הנימוקים אפשר לקרא בעיון בכתב התשובה של כחול לבן לבג"ץ. עם הטיעונים הללו יפנה נתניהו לציבור ויסביר מדוע הוא יכול לשמש בתפקיד ראש ממשלה למרות משפטו הפלילי. יועציו המשפטיים של גנץ נימקו זאת היטב.

נתניהו מוגן. כל תרחיש טוב לו. אם בג"ץ יאשר את ההסכם הוא יקים ממשלה ובשלל תחבולות יוכל לחמוק מקיום הרוטציה הכל כך לא רצויה. אם בג"ץ יתערב ויפסול אותו – שומר לו ההסכם עם גנץ את האופציה לפזר את הכנסת ולרוץ לבחירות כשאין אלטרנטיבה מולו.

יש שאומרים שנתניהו לא ירצה בחירות במצב כלכלי כל כך קשה. אנשיו מסבירים שהוא מאמין שיהיה גל קורונה שני קשה הרבה יותר מהראשון – וזה לא סימן לבחירות. אלא שזה לא התרחיש היחיד, יש גם אופציה שיתרחשו עלינו בחירות רביעיות למרות המצב הכלכלי האנוש.

המציאות שבה נשלפים מן הארכיון תיקי אשכנזי–מנדלבליט בפרשת הרפז אינה מקרית. המטרה העליונה היא דה־לגיטימציה למי שהגיש כתב אישום חמור נגד ראש הממשלה

בקיץ 2012 נתניהו התחבט. העברת תקציב גזירות קשה לשנת 2013 או פיזור הכנסת ה־18 והקדמת בחירות. נתניהו חשש שתקציב גזירות יפגע פוליטית בליכוד והלך לבחירות למרות משבר כלכלי וגירעון מעמיק שהוא כשר על כלכלי היה אחראי עליו. אחרי בחירות 2013 נתן ליאיר לפיד להתמודד עם התוצאות בתיק האוצר. אין לנתניהו שום בעיה לחזור על אותו התרחיש גם הפעם.

המציאות שבה נשלפים מן הארכיון תיקי אשכנזי–מנדלבליט בפרשת הרפז אינה מקרית. המטרה העליונה היא דה־לגיטימציה למי שהגיש כתב אישום חמור נגד ראש הממשלה. זה שבדרך זה חורך את שולי גלימתו של שר החוץ המיועד גבי אשכנזי ומחליש אותו ציבורית־פוליטית – אין רע בכך.

עשור כמעט חלף מאז צצה הפרשה בחיינו. עשור שבו כוכב המשנה של הפרשה שהיה אז פרקליט צבאי ראשי התקדם בסולם הדרגות תחת כנפיו של נתניהו בלי שום בעיה. זה היה נתניהו שמינה אותו למזכיר ממשלה ונתניהו שהעביר אותו למשרת היועץ המשפטי לממשלה, למרות חוות הדעת הקשה של יהודה ויינשטיין נגדו בדיוק בפרשה הזו – פרשת המסמך המזויף.

ערב הבחירות, כשנתניהו נשאל בשיחות סגורות, "מדוע הפרשה הזו מתעוררת מחדש?" הוא טען שלא ידע שכך התנהל מנדלבליט. קשה להשתכנע מהתשובה הזו. נתניהו שולט בכל הפרטים, הוא היה שם. הוא שמע על זה ממי שהיה אז שר הביטחון שלו, אהוד ברק, שלא הפסיק לדבר על מנדלבליט ואשכנזי כל הזמן עם כל מי שרק אפשר. והייתה גם חוות הדעת של ויינשטיין, אז לא יכול היה להעריך נתניהו שמנדלבליט זה, יהיה מי שיעמיד אותו לדין. ודברים שראו משם – לא נראים מכאן כשכתב האישום כבר הוגש.