ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תוכנית משרד הבריאות: מותר יהיה לבקר קרובי משפחה, הקניונים ייפתחו בעוד שבועיים

לקראת הדיון מחר בממשלה, במשרד ממליצים לאשר התקהלויות בחוץ עד 19 איש ולבטל את הגבלת 100 המטרים. פתיחת קניונים ושווקים - רק בעוד שבועיים. באוצר רוצים מאגר מידע ועבודה משותפת לשני המשרדים, במשרד הבריאות מתנגדים
שאול אמסטרדמסקי
03 במאי 2020
16:43

לקראת הדיון הצפוי מחר (שני) בממשלה על הקלות נוספות במשק, משרד הבריאות מציע לאשר מיד ביקור קרובים מדרגה ראשונה, כולל קשישים, קיום התקהלויות כלליות בחוץ ולבטל את ההנחיה לטייל עד 100 מטרים בלבד מהבית. לעומת זאת, במשרד ממליצים לפתוח מסעדות רק החל מאמצע יוני.

על פי המתווה של משרד הבריאות, החל ממחר ניתן יהיה לבקר את הסבים והסבתות תחת כללי זהירות שיפורסמו בימים הקרובים. ניתן יהיה גם לקיים התקהלויות כלליות בחוץ עד 19 אנשים, תוך שמירת מרחק של שני מטרים. גם פארקים ושמורות טבע ייפתחו ליחידים ולקבוצות קטנות ללא התקהלויות.

עוד מציעים במשרד כי החל מ-17 במאי ייפתחו הקניונים והשווקים וניתן יהיה לקיים בחוץ חתונות ולוויות בהשתתפות עד 50 איש, גם כן במרחק שני מטרים זה מזה. גם גני החיות, הספריות והמוזיאונים ייפתחו בתאריך זה, בתנאי שיורשו להיכנס אליהם בערך מחצית האנשים מבימי שגרה. בריכות שחייה יוכלו להיפתח אף הן, בתנאי שיהיה שוחה אחד לכל היותר במסלול. המסעדות ייפתחו רק בעוד שישה שבועות, ולפי כללים שיקבע משרד הבריאות בהמשך. באמצע יוני יתקיים דיון גם לגבי הקלות נוספות, אם בכלל, בחתונות ולוויות.

במשרד האוצר רואים הבדלים יותר בגישה ופחות בתאריכים שמציעים במשרד הבריאות. באוצר רוצים שהעבודה תהיה משותפת לשני המשרדים, ולא רק במשרד הבריאות. במשרד האוצר אף רוצים להקים מאגר מידע מלא ושקוף, אך במשרד הבריאות טוענים שאין בכך טעם.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר בהתייחס להצעתם: "עלינו להיערך לגלי תחלואה נוספים שיכולים לפרוץ בכל רגע, לרבות מוכנות לנקיטת צעדי סגר במידת הצורך. ההצעה שלנו קובעת כי במעבר בין שלב לשלב יש לוודא כי יש 300 חולים חדשים ביום לכל היותר. ייתכן שיהיו נורות אדומות נוספות אליהן לא ניתן להיות ערים מראש". עוד אמר בר סימן טוב כי "אם ביום אחד יעלה מספר החולים באופן חד, יהיה עלינו לבחון את הנסיבות ולקבל החלטה מושכלת ולתכנן מחדש את היקפי הפעילות במשק".

גורם במשרד הבריאות הוסיף כי "מי שחושב שניתן לנהל את המגפה הזו על סמך בסיס נתונים ברור שינפיק החלטות מושכלות - טועה. המגפה הזו יכולה להשתנות בטווח של ימים, ולאף אחד אין מספיק מידע כיצד היא מתנהגת". לדברי הגורם, "גם אם נקבע את כל הקווים האדומים שבעולם, עדיין ייתכן שנצטרך לקבל החלטות בטווח זמן קצר לסגור את המשק אם פתאום המחלה תתפרץ מחדש. לא ניתן להטיל סגר אנכי ולבודד רק אוכלוסיות מסוימות".

במתווה המלא שמציג משרד הבריאות, הוצגו גם ה"נורות האדומות" במעבר בין שלב לשלב: עד 300 חולים חדשים ביום, מתוכם 200 שהגיעו מחו"ל, קצב הכפלה ב-10 ימים, עד 300 חולים קשים. כמו כן ציינו במשרד הבריאות כי יש צורך להגדיל את מספר מיטות האשפוז בטיפול נמרץ ל-2,000 לפחות ולהוסיף עוד 3,000 מיטות כלליות. עוד ציינו כי יש לתגבר את כוח האדם במערכי הקהילה, בריאות הציבור ומטה משרד הבריאות. זאת כדי להתמודד עפ אפשרות של גל תחלואה נוסף בחורף, לצד השפעת.