אולם בית משפט, ארכיון
צילום: פלאש 90

בניגוד לעמדת המדינה: בית המשפט התיר לנאשם בהריגת עאישה א-ראבי לשהות במעצר בביתו

ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הפרקליטות ושב"כ, שטענו כי הקטין עלול לחבור לגורמים קיצוניים. השופט: "ניתן לומר שארץ ישראל - עד בוא המשיח שאז תתפשט לעולם כולו - איננה כה גדולה"
כרמל דנגור
02 במאי 2020
22:48

בית המשפט המחוזי בלוד התיר השבוע לקטין הנאשם בהריגת הפלסטינית עאישה א-ראבי בנסיבות טרור, לשהות במעצר בביתו בכוכב השחר בבנימין, עם איזוק אלקטרוני. זאת, לאחר שבשנה האחרונה שהה הנאשם במעצר בבית סבו וסבתו בכפר סבא. בהחלטתו כתב השופט, עידו דרויאן גמליאל: "ארץ ישראל - עד בוא המשיח שאז תתפשט לעולם כולו - איננה כה גדולה, ויש לומר שאף קטנה היא. מרחקי הנסיעה בין המקומות הרלוונטים אינם גדולים". ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הפרקליטות ושב"כ, שסברו כי אם ישוב לביתו - יהיה לו קל יותר ליצור קשר עם גורמים קיצוניים.

הקטין נאשם שיידה אבן לעבר רכבה של א-ראבי, שנסע סמוך ליישוב רחלים שבשומרון, והרג אותה. הוא נעצר לפני כשנה וחצי יחד עם תלמידים נוספים בישיבת "פרי הארץ" ברחלים, ולבסוף הוגש נגדו כתב אישום בגין הריגה בנסיבות טרור. בכתב האישום נכתב כי הקטין "אחז בידו סלע שמשקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, מתוך מניע אידאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם". כאמור, לפני כשנה החליט בית המשפט המחוזי בלוד לשחרר אותו למעצר בית בבית סבו וסבתו - וכעת אישר בית המשפט להעבירו למעצר בית בביתו בכוכב השחר.

בהחלטתו כתב השופט דרויאן - גמליאל כי שב"כ הסכים שכוכב השחר הוא "יישוב נורמטיבי וממלכתי שתושביו אינם מאופיינים כקיצונים וכאלימים" - כך שעצם השיבה ליישוב איננה מהווה סיכון, אלא המאחזים הקיצוניים הסמוכים לו. עוד כתב השופט כי אם יצליחו ליצור סביב הנאשם "בועה סטרילית" - "ניטל הטעם העיקרי מההתנגדות של התביעה ושל השב"כ להשבת הנאשם לבית משפחתו".

עורך הדין אריאל עטרי, שמייצג את הקטין יחד עם עורך הדין עדי קידר מארגון חוננו, מסר: "לאחר שנה וחצי של געגועים הנער חזר הביתה סוף - סוף לבית אביו ואמו. אנחנו צריכים לזכור שאנחנו מדברים על תלמיד מחונן שזכה להרבה מאוד שבחים מהסובבים אותו, עד שנעצר. גם במעצר המשיך ללמוד מבוקר עד לילה, והפגין התמדה מרשימה למרות כל הקשיים. אנו מברכים על ההחלטה ורואים בה סימן טוב לבאות".