חוזרים ללימודים בבית ספר אשכולות בבנימינה

חוזרים לכיתות: 80% מהרשויות המקומיות פתחו את בתי הספר

באופן מדורג נפתחו בתי הספר היסודיים בכיתות א' עד ג' ובתי הספר התיכוניים לתלמידי כיתות י"א ו-י"ב • משרד החינוך טרם פרסם הנחיות מדויקות למתווה החזרה ללימודים • שר החינוך: "אנחנו נמצאים במקום טוב והחלטנו בזהירות רבה שאנחנו פותחים כדי להחזיר את המשק"
לירן כוג'הינוף
03 במאי 2020
05:15
עודכן ב 09:25

בצל משבר הקורונה, ואחרי קרוב לחודשיים, הבוקר (ראשון)  נפתחו מחדש באופן מדורג בתי הספר היסודיים בכיתות א' עד ג' ובתי הספר התיכוניים לתלמידי כיתות י"א ו-י"ב, -80% מהרשויות. למרות החלטת הממשלה ביום שישי, בכמה רשויות מקומיות, ובהן תל אביב, באר שבע, רמת השרון, צפת, חדרה, רמת גן, חיפה ורחובות, לא נפתחו בתי הספר, בשל אי הערכות. גם במגזר הערבי לא חודשו הלימודים.


שר החינוך רפי פרץ התייחס לחזרה ללימודים ואמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד כי "אנחנו פועלים מול מדינות דומות בעולם, רואים מה קרה כשהם פתחו. יש לנו תוצאות שמעידות על ירידה משמעותית בתחלואה. אנחנו נמצאים במקום טוב והחלטנו בזהירות רבה שאנחנו פותחים כדי להחזיר את המשק".

בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב הסביר פרץ על הקריטריונים לפתיחת מוסדות החינוך ואמר: "כל שבועיים אנחנו מקבלים את התוצאות של הזמן שעבר. התחושה הייתה שהנתונים לא מספיק ברורים אז בגנים החלטנו שדוחים בשבוע – ועושים את המוכנות לשלב הבא. אנחנו מקבלים ממכון גרטנר את הנתונים שמעידים על ההשפעה של קורונה על הילדים. לאור זאת אנחנו הכרענו שהשבוע נעשה את כל ההכנות".

בנוגע לפתיחת שכבות ז'-י"א בחינוך החרדי אמר פרץ: "הרבנים אמרו להיזהר ולא להתחיל את המהלך. לאור זאת ומכיוון שיש הרבה ילדים שמסתובבים ברחובות אנחנו החלטנו שהחינוך החרדי יהיה לו את אותם חמש שכבות שמתאימות להם". 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב התייחס לחזרה ללימודים ואמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "עבדנו בשיתוף פעולה מלא והתקבלה החלטה שזה יהיה מדורג. יש מדרג ויש מעבר התחלתי ממצב של חירום לשגרה. גם הרשויות שאמרו שלא פותחות היום, אז יפתחו מחר או מחרתיים. זה יהיה הליך. אנחנו נראה שגרה חינוכית במצב של חירום". 

האזינו לריאיון עם שמואל אבואב

במשרד החינוך אמרו כי יתנו לרשויות זמן להיערכות, ואפשר יהיה לחדש את הלימודים עד יום שלישי. במגזר החרדי ישובו ללימודים תלמידי כיתות ז' עד י"ב. שאר שכבות הגיל צפויות לחזור ללימודים עד תחילת החודש הבא.

נכון לשעה זו, משרד החינוך טרם פרסם הנחיות מדויקות למנהלי בתי הספר, בעניין מתווה החזרה ללימודים. ארגוני המורים הודיעו כי מורים בני יותר מ-65, מורים עם מחלות רקע, או מורים שבני משפחותיהם סובלים ממחלות רקע, רשאים שלא לחזור לבתי הספר, ושכרם ישולם על חשבון ימי מחלה. מורים שהם הורים לילדים קטנים, ואין מי שישמור עליהם, יצאו לחופשה ללא תשלום, לעת עתה.

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' התייחס לחזרה ללימודים: "ההנחיות הסופיות לא יצאו עד לרגע זה. היינו ערוכים להנחיות מסוימות וביום שישי החליטו לטרוף את הקלפים". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוסיף דנילוביץ' כי "יש הרבה חורים בגבינה השוויצרית הזו. אין פה מרד של ראשי רשויות. אם תהיה התייצבות בנהלים, נחזור לשגרה כמו כולם".

דוח פנימי: פתיחת מערכת החינוך תגדיל הדבקה ב-20%

על רקע החזרה ההדרגתית של התלמידים לבתי הספר, אמש פורסמו בחדשות השבת נתונים חדשים על השלכות פתיחת מערכת החינוך בישראל. מדוח פנימי שהוצג למטה לביטחון הלאומי עולה כי פתיחת המערכת עלולה להרחיב את היקף ההדבקה בנגיף קורונה בכ-20% בתוך חודש. 


מהדוח עלה כי ניתן להקטין את ההדבקה על ידי פתיחת כיתות נמוכות בלבד. פתיחת תיכונים וחטיבות ביניים מרחיבה את ההדבקה בכ-10%, ואילו לפתיחת הגנים השפעה נמוכה הרבה יותר על שיעורי ההדבקה.