אוחנה ומנדלבליט, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אוחנה נגד היועמ"ש: כופר בסמכותו למנות עצמו למ"מ פרקליט המדינה

אחרי שהסתיימה כהונת דן אלדד, שר המשפטים תקף את מנדלבליט. אוחנה דורש להעביר את הסמכויות למ"מ מנכ"לית המשרד שאותה מינה. מנדלבליט ענה: "מדובר בפתרון ביניים"
תמר אלמוג
03 במאי 2020
19:35

לאחר סיום כהונתו של דן אלדד, שר המשפטים אמיר אוחנה תקף הערב (ראשון) את היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט. "כופר בסמכותו הנטענת של היועץ המשפטי לממשלה - לא יכול לכהן בתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה", כתב אוחנה. השר הודיע שמבחינתו, הסמכויות יעברו לממלאת מקום מנכ"לית המשרד, סיגל יעקבי, שאותה הוא מינה.


השר אוחנה כתב לנציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ: "היועץ המשפטי לממשלה איננו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה בהיעדר כל מקור חוקי לכך. בנסיבות אלו – מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים תישא באחריות הניהולית לכלל גופי משרד המשפטים".

"ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכח חוק אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית. הוא אף מעיב על האפשרות של בירור האמת בדבר נושאים הקשורים במה שמכונה 'פרשת הרפז', שכעולה מדיווחים שונים בתקשורת, בין היתר על ידי העיתונאית איילה חסון – החל בעת האחרונה".

היועץ מנדלבליט כתב תגובה לשר במכתב לנציב שירות המדינה. "הפתרון שאמלא גם את סמכויות פרקליט המדינה הוא פתרון ביניים. אלו סמכויות שממילא קודם כל של היועמ"ש, ולכן חוזרות ליועץ אוטומטית". מנדלבליט הבהיר כי ההחלטה לא סותרת את סמכויות ממלאת מקום המנכ"לית - ובכך רומז שלא תקבל סמכויות נוספות.

מנדלבליט הודיע היום כי הוא ימלא את תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה בעצמו. "אשא באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליט המדינה", כתב מנדלבליט לחברי הנהלת פרקליטות המדינה. נציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר בדיון בבג"ץ, שדן בשידור חי בהרכב מורחב של 11 שופטים בעתירות שמבקשות לקבוע כי נתניהו לא יכול להרכיב ממשלה חדשה, כי אין לו כוונה להתערב במינוי פרקליט מדינה ויועץ משפטי לממשלה.