יואב זהבי

בטוח ב-99% - סיפור "ההיעלמות" של קים ג'ונג און

בהיעדר ידע נחשפו התקשורת, המדינאים והציבור הסקרן כמי שממשיכים לנסות ולהתמודד עם המסתורין ששמו "קוריאה הצפונית", דרך שמועות
יואב זהבי
04 במאי 2020
20:38

אחרי גל בלתי פוסק של שמועות שהטריפו את התקשורת ואת הציבור, לפיהן הוא במצב אנוש או אפילו מת, מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, הופיע בציבור בפעם הראשונה אחרי 20 יום בלי שום סימן לבעיה בריאותית חדשה. המקום שבו הוא בחר לעשות את הקאמבק: טקס פתיחה של מפעל לייצור דשנים.

והרי החדשות

אז מה קרה? התעלומה החלה אחרי שקים נעדר מטקס ממלכתי חשוב מאוד לציון יום ההולדת של סבא שלו, מייסד המדינה קים איל סונג, לפני כשלושה שבועות. הוא תמיד מגיע לשם. תמיד. רק לאחר שבדקו את הדיווחים בתקשורת המקומית, גילו שהחבר'ה שם פשוט העלימו אותו.

ועכשיו לשמועות

הם בכל זאת סיפרו משהו פה ושם, אבל הדיווחים במהלך התקופה לא לוו בתמונות. עד כאן העובדות. עכשיו לשמועות - ב-21 באפריל ערוץ תקשורת שיושב בקוריאה הדרומית דיווח מפי מקור בצפון שקים מטופל באחוזה פרטית אחרי שעבר ניתוח לב. כמה שעות אחר כך התחיל הבלאגן הגדול עם הדיווח הזה, הפעם של סי.אן.אן.


קים בסכנת חיים! לא פחות. מה זה סכנת חיים? למשל תרדמת. זה מה שדווח לפני שבוע ביפן מפי מומחה סיני שנשלח לקוריאה הצפונית כדי לטפל במנהיג. על משלחת המומחים הזאת דיווחה כמה שעות לפני כן סוכנות הידיעות רויטרס.


בין לבין הייתה גם אשת תקשורת בכירה בסין שפרסמה ברשתות החברתיות פוסט שממנו השתמע שקים כבר לא איתנו. הוא מת. "לעולם לא אספר מידע שקרי", היא כתבה. הפוסט הזה נעלם אחרי כמה שעות. בהמשך הגיעו תמונות הלוויין.

קים חי או מת? השמועות טיפסו עד הבית הלבן. טראמפ דיווח על מידע שיש בידיו. אם אתה יודע - למה אתה לא מספר?

נחמד, אבל עדיין לא מספיק כדי להבין אם קים חי או מת. אולי הוא פשוט מסתתר מהקורונה?! אחר כך השמועות טיפסו עד הבית הלבן. טראמפ דיווח על מידע שידוע לו. אם אתה יודע - למה אתה לא מספר? ביום שישי סוכנות הידיעות של קוריאה הדרומית ציטטה עריק מהצפון שאמר שהוא "בטוח ב-99%" שקים מת. העולם כמרקחה. האם זה סופו של הרודן האכזר?


חצי יממה חלפה ואז זה קרה: הוא חזר! בלי שום התראה. מחייך, מעשן סיגריה, נוסע ברכב גולף ומשוחח עם בכירים במשטר באירוע שבו נכחו מאות אנשים – אתם מצליחים לזהות כאן סכנת חיים? מוות?


הסיפור על "ההיעלמות" של קים חושף בעיקר אותנו - התקשורת, המדינאים והציבור הסקרן. אנחנו אלה שממשיכים לנסות ולהתמודד עם המסתורין הזה ששמו "קוריאה הצפונית" דרך שמועות כדי לספק את היצר שלנו להבין את מה שאי אפשר אפילו לדעת.