הדיון בבג"ץ
צילום: יוסי זמיר

ימים דרמטיים בבג"ץ ובכנסת: כתבי כאן חדשות עושים סדר בשאלות הבוערות

אחרי יומיים של דיונים – כתבי כאן חדשות עונים לשאלות הגולשים בסוגיות הבוערות. מה יהיו ההשלכות המשפטיות והפוליטיות של הדיון? ומה הסיכוי שבית המשפט יתערב?
תמר אלמוג וזאב קם
04 במאי 2020
15:45
עודכן ב 16:11

בבג"ץ מתקיימים בימים האחרונים דיונים בהרכב מורחב של 11 שופטים בעתירות בשני נושאים. הראשון, האפשרות להטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת עם כתב אישום והשני פרטי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. כתבי כאן חדשות תמר אלמוג וזאב קם מסבירים על ההשלכות של הדיון, ועונים על השאלות הבוערות. מה הסיכוי שבית המשפט יתערב? והאם נלך שוב לבחירות?

האם יש חוק שמאפשר לבג"ץ להתערב בעניינים פוליטיים?

כשיולי אדלשטיין לא כינס את מליאת הכנסת כדי לבחור יושב ראש חדש, בג"ץ החליט שהוא ממנה בעצמו יו"ר חדש עוד לפני שהתפטרותו נכנסה לתוקף – זה לא נסמך על שום חוק. אין חוק שאומר שבג"ץ יכול להקדים התפטרות של יו"ר הכנסת. הוא עשה את זה כי הוא פשוט עשה את זה. אין חוק שאומר לבג"ץ האם ראש ממשלה עם כתבי אישום יכול להמשיך לכהן בתפקידו, הוא למעשה לוקח על עצמו את הסמכות הזאת.

אם בג"ץ יפסול חלק מסעיפי ההסכם הקואליציוני הולכים לבחירות?

בג"ץ דן אתמול והיום בשני דברים. ראשית האם יכול לכהן ראש ממשלה עם כתבי אישום, והשאלה השנייה היא לגבי ההסכם הקואליציוני הנוכחי בין כחול לבן לבין הליכוד. בג"ץ יכול לגעת בחלק מהסעיפים בהסכם והוא גם יכול להחליט שהוא לא מתערב ברוב ההסכם אבל דורש לשנות סעיף חקיקה מסוים. השאלה היא האם התערבות מינורית תוביל לבחירות. זאת שאלה פוליטית – האם הליכוד וכחול לבן יסכימו לספוג התערבות בהסכם הקואליציוני? אם כן, לא נלך לבחירות.

לבג"ץ יש בכלל סמכות לדון בשאלה אם ראש ממשלה עם כתבי אישום יכול לכהן?

ההערכה היא כי בג"ץ לא יתערב בנושא הזה. בג"ץ יכול להתערב כשיש כבר החלטה של הרשות המנהלית בתנאי שהיא לחלוטין בלתי סבירה. גם ההסכם הקואליציוני הוא עניין פוליטי אבל בג"ץ יכול להתערב תאורטית כשיש השלכות כמו שינוי שיטת המשטר.

האם השופטים מבינים שהעם כבר לא מאמין בבג"ץ?

אמון הציבור צריך ללכת לנבחרי הציבור ולבחירתם. בג"ץ צריך לקבל את החלטותיו לא ממקום פוליטי ולא ממקום פופוליסטי. הוא לא צריך להתערב במה להכריע ובמה לא לפי מה שיחשבו עליו.