הפגנות בביירות בשל משבר קורונה, 01.05.20
צילום: אי-פי

גל הפגנות חדש בלבנון מאיים על יציבות השלטון

גל ההפגנות מאוקטובר האחרון נעצר בעקבות קורונה, הגל הנוכחי התחיל דווקא בגלל המגפה – שמעמיקה את העוני בצל המשבר הכלכלי במדינה השסועה • האם חיזבאללה שתומך בשלטון ימשיך לשלוט בשלל החשיש?
רועי קייס
05 במאי 2020
00:06
עודכן ב 18:07

להישאר בבית בגלל קורונה ולהתמרמר על המצב הכלכלי, או לצאת החוצה ולהפגין כאילו אין מגפה? נראה שהלבנונים החליטו לפעול ויצאו בהמוניהם לרחובות, עד כדי עימותים אלימים עם כוחות הביטחון. "זה כבוד בשבילי למות בגלל קורונה ולא בגלל הפוליטיקאים ששולטים בנו. הם ממיתים אותנו לאט", אמרה מפגינה לבנונית. "תרביץ לי בגלל שאני רעב!", קרא מפגין אחר.

באוקטובר 2019 האזרחים בלבנון יצאו בהמוניהם לרחובות כדי להפגין נגד הטלת מס שנוי במחלוקת על שיחות בווטסאפ. המס הוביל למחאה אדירה על המצב הכלכלי ונגד ממשלתו של סעד אל-חרירי הסוני, שנאלץ להתפטר אחרי שבועיים. למרות מהלך זז של אל-חרירי המחאה המשיכה ביתר שאת והמפגינים דרשו ממשלה נטולת פוליטיקאים. גם ארגון חיזבאללה השיעי חטף ביקורת מצד הציבור.


אחרי חבלי לידה קשים, ממשלה חדשה קמה במדינה בראשות חסאן דיאב, אבל המוחים לא היו מרוצים שכן היא נתמכת רק בידי המחנה של חיזבאללה. הממשלה לא הצליחה להחזיר את החובות של הממשלה הקודמת ואז קורונה באה, והחשש מהידבקות עצר הכל. "אנחנו כמהפכנים סירבנו אפילו להתקהלויות. זו לא החלטה אישית, אלא של כל המהפכנים, כיוון שעכשיו אנחנו צריכים להילחם במגפה", אמר שרבל קאעי, ממנהיגי המחאה בלבנון.

לחצים מצד מערב

אבל כשהאנשים בבית בעקבות התפשטות הנגיף, המצב הכלכלי לא משתפר. להיפך, המצב רק מידרדר. המדינה שנמצאת בפשיטת רגל לא מצליחה להזרים דולרים מבחוץ. חיזבאללה מסרב לתנאים שהמערב מציב כדי לקבל הלוואות והתוצאה לא איחרה לבוא – הלירה המקומית קרסה מול הדולר, שערכו חצה את ה-4,000 לירות. במילים אחרות: אנשים מרוויחים פחות ומשלמים יותר בחנויות. "אי אפשר לקנות כלום. הכל יקר", התמרמר אזרח לבנוני, "רציתי לקנות קילו ירכיים של עוף. קניתי חצי קילו".


מכאן המרחק להתחדשות המחאה ברחובות ולעימותים עם כוחות הביטחון קצר, בעיקר באזורים העניים ביותר, כמו העיר טריפולי בצפון המדינה המזוהה עם הסונים. "כשהעם רעב ללחם, אנחנו נעשה מהומות ולא נמחה בצורה שקטה", אמר מפגין אחד. מפגין אחר הצהיר בצעד של ייאוש: "אני אצית את עצמי. שער הדולר מכפיל את עצמו. המוות עדיף מהחיים במדינה הזו".

לנסראללה, שהוא חלק מהשלטון,  יש סיבה לדאגה. הוא והממשלה מנסים להסיט את המחאה לבנקים - הבנק המרכזי לא עושה לו הנחות בעניין הסנקציות האמריקניות שמכבידות על ארגונו


לנסראללה יש סיבה לדאגה כי היום יותר מתמיד הוא חלק מהשלטון, ולכן הוא והממשלה מנסים להסיט את המחאה לבנקים שמותקפים כמעט על בסיס יום יומי, עד כדי הצתות. מאחורי הקלעים יש זעם על נגיד הבנק המרכזי, ריאד סלאמה, שמשתף פעולה עם הלחצים של המערב ולא עושה הנחות לנסראללה בעניין הסנקציות האמריקניות שמכבידות על ארגונו.

וכך נוצר מצב שכולם חוטפים - הממשלה, הנשיא, חברי הפרלמנט, הבנקים וגם חיזבאללה. הלבנונים כולם חוששים מאוד מצמד המילים 'מלחמת אזרחים', אך אם המצב לא ישתפר הם עלולים למצוא את עצמם שם.

משא ומתן על חשיש

עד כדי קריאות לכך שהפוליטיקאים ימצאו קצת נחמה בקנאביס. "משבר קורונה עם משבר כלכלי עם משברים פוליטיים, ביטחוניים וצבאיים. המינימום שאתם (הפוליטיקאים) יכולים לעשות הוא לעשן חשיש כדי שתדברו אחד עם השני", אמר העיתונאי הלבנוני נדים קוטייש.

בחודש שעבר הפכה לבנון למדינה הערבית הראשונה שמתירה גידול קנאביס למטרות רפואיות ותעשייתיות, מתוך כוונה להכניס עוד כסף לקופת המדינה המדלדלת. בחיזבאללה פחות מתלהבים מהרעיון, שעלול לפגוע במונופול שלהם על הסחר בסמים, חלק חשוב בתקציב. כך שגם בחזית הזו וגם בכיכרות - המערכה רחוקה מסיום - קרב על החיים ועל המוות בארץ הארזים.