מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
פלאש 90

הדו"ח הראשון של אנגלמן - חוד החנית של המלחמה בשחיתות השלטונית לא קיים יותר

לפי עולם מושגיו של מתניהו אנגלמן, הציבור אינו זכאי לדעת מי מנבחרי ועובדי הציבור מעל בתפקידו. כך נהג גם בפרשת השר דרעי וכמה מאנשי חצרו. במקום לחשוף אותם בקלונם - הוא בחר להגן עליהם | דעה
מוטי גילת
04 במאי 2020
18:19

היום בצהריים, אחרי פרסום הדו"ח הראשון של מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, רשאים רבים וטובים לומר בגלוי: את אשר יגורנו בא. משרד המבקר, שהיה בעשרים השנים האחרונות חוד החנית של המלחמה בשחיתות השלטונית, לא קיים יותר. אין למדינת ישראל מבקר עם שיניים, אין לה מבקר המוכן לעקור מהשורש תופעות המזהמות את השירות הציבורי, אין לה מבקר שמוכן להכין ביקורות בזמן אמת. אין לה מבקר המוכן, כשצריך,  לשחוט פרות קדושות.

מתניהו אנגלמן לא בנוי לזה. הוא לא שם. עולם מושגיו, כך מלמדים לפחות מעשיו, שונה לגמרי. אני נוקט לשון המעטה.

לכן  פירק המבקר החדש את האגף לתפקידים מיוחדים שחשף בשני העשורים האחרונים מעשי שחיתות של כמה מראשי המדינה; לכן לא האריך את כהונת היועץ למלחמה בשחיתות, ניצב (בדימוס) עמיחי שי; לכן ביטל את שיתף הפעולה רב השנים של משרדו עם המשטרה; לכן החליט לא לפרסם יותר את שמות גיבורי הדוח. במקום להילחם באנשים האלה, הוא בחר להגן עליהם.

על פי עולם מושגיו הציבור אינו זכאי לדעת מי מנבחרי ועובדי הציבור מעל בתפקידו; מי שלח יד בקופה הציבורית; מי הגיש דוחות כספיים כוזבים; מי שקר ורימה ופתח את הקופה הציבורית לטובת הכיס של עוזריו הפוליטיים. על פי אותו עולם מושגים הציבור אינו זכאי לדעת מי עשה מה, מי האבא והאימא של כל מחדל ומחדל, מי באמת המנוול התורן שאיבד את הבושה. זה סוד כמוס בהחלט.

כך נהג גם בפרשת השר לפיתוח אזורי ופריפריה, אריה דרעי וכמה מאנשי חצרו. במקום לחשוף אותם בקלונם, במיוחד אחרי שימוע שבו הנוכחים התביישו לשמוע את הסבריהם ותירוציהם, הוא בחר להגן עליהם. במקום להבליט את ממצאי הבדיקה בעניינם בתקציר שהוצא לתקשורת – קבר המבקר את מעשיהם בסוף הדוח. שמם לא מופיע כמובן בדו"ח.

הוא נהג כך שוב ושוב אף שידע שמתחת לאפו של דרעי נתפרו מכרזים לפעילים בש"ס, שאנשים קיבלו כספים רבים בשביל פעילות פיקטיבית, שבכיר ביותר שיקר ורימה במכרז ולא הודח מתפקידו גם אחרי שמעשיו הוכחו -  ומה שחמור עוד יותר: עמותה בראשות אשתו של השר, יפה דרעי, הגישה בקשה למשרדו של בעלה לקבלת מאות אלפי שקלים. הגישה וכמעט שאבה את הכסף. ברגע האחרון התעורר שומר סף אמיץ, סירב לעצום עיניים וגרם לעמותה למשוך את הבקשה. יש עדיין גם אנשים כאלה.