השר אוחנה והשופט מזוז
צילומים: פלאש 90

השופט מזוז דחה את בקשת השר אוחנה לפסול עצמו מלדון בעתירות שהוגשו נגדו

שר המשפטים הגיש לבית המשפט העליון ביום שישי בקשה לפסול את השופט מני מזוז מלדון בעתירות ובקשה לביטול צו המניעה שהוציא השופט נגד הארכת כהונת דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה
תמר אלמוג
04 במאי 2020
18:47

שופט בית המשפט העליון, מני מזוז, דחה היום (שני) את בקשת שר המשפטים אמיר אוחנה שיפסול את עצמו מלדון בעתירות שהוגשו לעליון נגד השר בטענה שהיה בעבר היועץ המשפטי לממשלה וכי התבטא בכינוס בחיפה נגדו. בהחלטתו כתב מזוז בין השאר כי כהונתו בעבר כיועץ משפטי לממשלה שהסתיימה לפני יותר מעשור אין בה כדי ליצור עילת פסילה מלדון בעניינים הנוגעים למשרד המשפטים על כל יחידותיו ואורגניו.

"בבית המשפט כיהנו לאורך השנים לא מעט יועצים משפטיים לממשלה לשעבר ומעולם לא נקבע כי הם פסולים בשל כך מלדון בעניינים הנוגעים למשרד המשפטים לפרקליטות או ליועץ המשפטי לממשלה. הליכים מסוג זה נידונים בפנינו דרך שגרה, מעשה יום ביומו. גם מחלוקות בין יועמ"שים לשר משפטים אינם דבר חדש או חריג והם ליוו את כהונת היועצים המשפטיים לדורותיהם ברמות שונות מאז ראשית המדינה ועד היום".

השר אוחנה הגיש לבית המשפט העליון את הבקשה ביום שישי. הוא אף ביקש לבטל צו מניעה שהוציא השופט נגד הארכת כהונת דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. "החלטתי לצאת למאבק משפטי", הכריז השר בפוסט בפייסבוק. "הצעתי לאלדד להאריך את כהונתו מתוקף סמכותי על פי חוק". אך לדבריו, בהחלטה שערורייתית של השופט מזוז, הוא הוציא צו המונע את הארכת המינוי. הוא הוסיף כי מזוז אף "הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים". בכך, למעשה, כתב אוחנה, יצר בית המשפט העליון "ואקום תפקודי במערכת המשפט", ללא דיון וללא נימוקים.

אוחנה טען כי מזוז הוא שופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדו וגם היחיד שנשא בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. "טוב היה עושה השופט מזוז אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה בה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק", כתב אוחנה.

מזוז התייחס בהחלטתו היום גם לדברים שאמר בכינוס חיפה: "דברים קצרים אלה שהיו בתשובה לשאלה לא התייחסו באופן ספציפי למבקש, או לפעולה או החלטה קונקרטית שלו אלא באופן כללי לתופעה של "שר לעומתי", כאשר הדוגמא שצויינה התייחסה דווקא לשר להגנת הסביבה וכל זאת תוך הדגשה כי זהות השר אינה עניין המסור להחלטת המערכת המשפטית. אין בדברים אלה כל הבעת עמדה אישית כלפי המבקש או פעולה או החלטה קונקרטית שנקט וממילא אין בכך כדי להקים עילת פסילה", כתב השופט מזוז.