נתניהו, השופטת חיות וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנדלבליט מגיב לבג"ץ על תיקון ההסכם הקואליציוני: אין מקום לפסול אותו

לדברי היועמ"ש, בעקבות ההבהרות שהוגשו, ובהתחשב בהלכה הקובעת שאין בכוחו של הסכם קואליציה לגבור על כללי המשפט הציבורי שנקבעו בחוק ובפסיקה, הוא סבור שאין מקום לפסול חלקים בהסכם
תמר אלמוג וזאב קם
05 במאי 2020
10:17
עודכן ב 18:47

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבור שאין לפסול את הסכם הקואליציה בין הליכוד לכחול לבן או סעיף כלשהו בהסכם. בתגובה שהגיש לבג"ץ בעקבות הודעת העדכון של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל שתי הסיעות, כתב היועץ מנדלבליט כי בעקבות ההבהרות שהוגשו, ובהתחשב בהלכה הקובעת שאין בכוחו של הסכם קואליציה לגבור על כללי המשפט הציבורי שנקבעו בחוק ובפסיקה, הוא סבור שאין מקום לפסול חלקים בהסכם. היועץ המשפטי לממשלה ציין גם את ההלכה הפסוקה השומרת את התערבות בית המשפט בהסכמי קואליציה למקרים חריגים ונדירים בלבד.

סיעות הליכוד וכחול לבן הגישו מוקדם יותר את תשובתן לבג"ץ, שבה הופיעו שינויים שנערכו בהסכם הקואליציוני. הסעיף של הקפאת החקיקה הוסר, וצויין כי תינתן קדימות לחקיקה הנוגעת למשבר הקורונה - אך היא לא תמנע חקיקה שאינה נוגעת למשבר. עוד סיכמו הסיעות כי הקפאת מינוי בכירים בשירות הציבורי תהיה לתקופה של 100 ימים בלבד.

בעקבות ביקורת של בית המשפט אתמול, הסיעות הודיעו כי יציגו קווי יסוד של ממשלה לאורך כל תקופת כהונתה - בזמן תקופת החירום וממשלת האחדות. 

יו"ר הוועדה המיוחדת לחוק הרוטציה, חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן, אמר היום במליאת הכנסת: "אנחנו לא הולכים לשנות את שיטת המשטר של מדינת ישראל. הצעת החוק מוסיפה פרק חדש לחוק יסוד הממשלה שיאפשר הסדר חדש להקמת ממשלת אחדות כשאין אפשרות להקים ממשלה אחרת. בחרנו בממשלת אחדות גם אם זה אומר להתפשר".

גיזבורג הוסיף כי הוא מודע לביקורת על לוחות הזמנים של חקיקת החוק, וציין כי "הצורך להקים ממשלה מהר מחייב זאת. על אף לוחות הזמנים, קיימנו דיון עמוק ורציני בהצעת החוק". 

ליברמן: נתניהו מנסה לחמוק מוועדת חקירה בנושא קורונה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי קיים אבסורד באיסור החקיקה לחצי שנה כאשר מדובר בבית המחוקקים: "ראיתי כבר הרבה הסכמים קואליציוניים, דבר כזה עוד לא היה – לא בישראל ולא בעולם. למה צריך רוב מיוחד של 70 ח"כים כדי לשנות את החוק? מה זה איסור חקיקה לחצי שנה? אנחנו בבית המחוקקים. זו העבודה שלנו.

"כל מי ששמע אמש את נתניהו, המסר היחיד היה שהולכים לבחירות. לא היה שום מסר אחר. אני מכיר את נתניהו מספיק טוב והמסר שלו הוא שהולכים לבחירות ולא לממשלה. מבחינתו אין מצב יותר טוב מללכת לבחירות במצב של עימות מול בית המשפט העליון. ברור שיש פה מישהו שמחפש תירוצים ללכת לבחירות. נתניהו יקבל את החתימות והמנדט ביום חמישי, יקבל את הוועדה המסדרת וימשוך עוד שבוע ואז יגיד שאין ברירה אלא ללכת לבחירות. נתניהו מנסה לחמוק מוועדת חקירה ממלכתית בנושא קורונה. היה פה מחדל גדול. כמה מתו אצל השכנים שלנו בירדן? תשעה מתים. כמה מתו ברשות הפלסטינית? שניים".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף את ההסכם הקואליציוני במליאה: "תיפרדו מהשולחן בכנסת של הממשלה. הנגרים באים. פה יבנו את השולחן הגדול ביותר בתולדות ממשלות ישראל. אתם לא מקימים ממשלה. אתם מורחים אחד את השני בדבש. זה לא הכסף שלכם. זה על חשבון המובטלים". בהמשך פנה לפיד לחבריו לשעבר מכחול לבן ואמר: "אני לא טהרן מקובע. אני מאמין שפוליטיקה היא אמנות האפשר, אבל יש קווים אדומים - ואתם חציתם אותם".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ תקף את כחול לבן בדיון וציין כי תמצית ההוויה של כחול לבן "הייתה להחליף את נתניהו. בגלל זה הצביעו להם. לכן ממשלה שתקום באמצעות החוק הזה עומדת בניגוד מפורש לדבר היחיד שכחול לבן הביאו לכאן. בבחירות האחרונות 62 מנדטים נבחרו על ידי אנשים שהצביעו לממשלה אחרת, ולא לממשלה שעומדת לקום פה". 

גם חברת הכנסת תמר זנדברג תקפה את כחול לבן: "בעבר היה כבוד לשיטת המשטר הישראלית. ידעו ששינוי יהיה בתהליך ארוך, בנחת ומאוד בזהירות. וכאן משנים חוק יסוד בצורה חפוזה ובמחטף. למה? כדי לשרת הסכם פוליטי.

"תארו לעצמכם שמחר יביאו לכאן שינוי משטרי מהסוג שנעשה ברוסיה ובטורקיה. הרי מה עשה ארדואן? הוא היה ראש ממשלה ואז הפך לנשיא. ולאחר מכן הוא הפך את השיטה משיטה פרלמנטרית לשיטה נשיאותית. החוק שעובר כאן יצא בסוף כמעט כפי שהוא נכנס. בלי שינויים. כי כחול לבן פוחדים שאם יעשו שינוי אז הליכוד ילך לבחירות".

ח"כ חילי טרופר: אם ייפסל החוק הנורווגי - נקבל זאת

חבר הכנסת חילי טרופר מכחול לבן אמר היום כי אם החוק הנורווגי המדלג ייפסל בבג"ץ, הדבר לא יוביל לבחירות רביעיות: "לא על זה יקומו וייפלו הדברים". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן  בכאן רשת ב אמר טרופר: "המשמעות של חוק נורווגי רגיל היא להכניס אנשים שהם נגד הממשלה. אם יוכרע שההכרעה שלנו לא קבילה משפטית, נקבל את ההחלטה".  

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ חילי טרופר בכאן רשת ב

חבר הכנסת מכחול לבן ציין כי בעיניו בית המשפט לא אמור להתערב בהסכם, אך התערבות בו לא בהכרח תוביל לבחירות: "אני חושב המטרה של כולנו היא למנוע בחירות רביעיות, לכן נכנסנו להסכם שהוא מורכב. אנחנו מבינים שבמציאות יוצאת דופן צריך לתת מענה יוצא דופן". טרופר התייחס לטענות נגד בעייתיות ההסכם ואמר כי "הסיכום נבנה על ידי מומחים מהתחום המשפטי, עבר את היועץ המשפטי של הכנסת ויועץ המשפטי לממשלה".