מטופל אוחז בידו של רופא
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

איגוד רופאי השיקום מזהיר: לא נצליח לטפל בכל חולי הקורונה שהחלימו

איגוד רופאי השיקום מזהיר כי בשל מחסור גדול בצוותים ובעיות נוספות – שיקום החולים שהבריאו ממצב קשה ובינוני עשוי להיפגע • לדברי הרופאים, תוכנית שיקום לחולי קורונה צריכה לכלול צוות רב מקצועי
דקלה אהרן־שפרן
05 במאי 2020
14:32

באיגוד רופאי השיקום אומרים כי כל חולי קורונה, שמצבם היה בינוני או קשה והחלימו, יזדקקו לתוכנית שיקום, אך מזהירים כי בשל מחסור גדול בצוותים ובעיות נוספות במערכת השיקום בישראל, לא יהיה מענה לכולם. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

לדברי הרופאים, תוכנית שיקום לחולי קורונה צריכה לכלול צוות רב מקצועי, הכולל, בין השאר, רופא שיקום, אחות שיקום, פיזיותרפיסט, ופסיכולוג. כמו כן, נמסר כי מערכת הבריאות תהיה חייבת להמשיך ללוות ולטפל בחולים, שיכולתם התפקודית עלולה לרדת, והם אף עלולים לחוות קשיים בתחום הנפשי.

בתוך כך, אתמול דווח כי חלה ירידה חדה בפעילות הרפואית שאינה דחופה בבתי החולים הממשלתיים בשל משבר הקורונה. מהשוואת נתוני הפעילות בחודש מארס 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד, עולה כי שיעור הקבלות הדחופות בבתי החולים הכלליים הציבוריים ירד ב-23%, שיעור הקבלות היזומות לאשפוז ירד ב-20%, שיעור הביקורים במרפאות החוץ ירד ב-29% ושיעור הביקורים במרכזים לרפואה דחופה ירד ב-26%.

ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים במשרד הבריאות, ד"ר ארז און, אמר כי אלפי בדיקות וטיפולים בוטלו בעקבות משבר הקורונה וכי הפעילות בבתי החולים ירדה בצורה משמעותית ברמה הארצית. און הדגיש כי קיים חשש שבריאותם של מטופלים עלולה להיפגע בשל דחיית ההליכים הרפואיים. 

מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-237. היום מתו שני חולים, בהם מרדכי רחמינוב, בן 76, שהיה רבה של הקהילה הבוכרית בניו יורק. הוא סבל ממחלות רקע קשות. 55 ממתי הקורונה בישראל הם תושבי ירושלים. 33 מבני ברק. ביממה האחרונה עלה מספר הנדבקים ב-24.