מאחת התקיפות המיוחסות לישראל, מאי 2020

גורמי ביטחון: איראן צמצמה במידה ניכרת את נוכחותה בסוריה

לאחר זינוק בכמות התקיפות המיוחסות לישראל על אדמת סוריה, הגורמים אמרו כי "סוריה משלמת מחירים הולכים וגוברים בשל הנוכחות האיראנית בשטחה, על מלחמה שאינה שלה". בנט: "יותר נחושים מהאיראנים"
כרמלה מנשה
05 במאי 2020
17:00

ברקע הזינוק במספר התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה, גורמים ביטחוניים אמרו היום (שלישי) כי "לראשונה מאז שאיראן נכנסה לסוריה, היא מצמצמת את כוחותיה ומפנה בסיסים". עוד אמרו הגורמים בתדרוך לכתבים שנערך בקריה בתל אביב כי "איראן הפכה מנכס עבור סוריה - לנטל". לדבריהם, סוריה משלמת מחירים הולכים וגוברים בשל הנוכחות האיראנית בשטחה, על מלחמה שאינה שלה.


הגורמים הוסיפו כי ישראל תגביר את הלחץ על איראן עד ליציאתה מסוריה. בישראל מעריכים כי סוריה משלמת מחיר רב, בשל ההתבססות של איראן במדינה. התקיפות בוצעו גם בעומק שטח האויב, כשמטרות התקיפות התמקדו בנוכחות ובתשתית איראנית בסוריה ובמפקדות איראניות - ולא רק בסיכול הברחות. בנוסף, בישראל מזהים ירידה משמעותית בהיקף טיסות המטען המשמשות להברחת אמצעי לחימה מאיראן לסוריה בחצי השנה האחרונה.

שר הביטחון נפתלי בנט אמר כי "אנחנו נחושים יותר. בשביל איראן, סוריה זו הרפתקה רחוקה אלף קילומטרים מהבית, בשבילנו זה החיים. החיילים האיראניים שבאים לאדמת סוריה ופועלים בה, דמם בראשם. הם מסכנים את חייהם, משלמים בחייהם וימשיכו ביתר שאת. אנחנו לא נוותר ולא נאפשר הקמת בסיס איראני קדמי בסוריה".

הבוקר עדכן מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי בתקיפה אמש באזור אל-מיאדין שבמזרח המדינה, שיוחסה היום לראשונה לישראל, נהרגו לפחות 14 בני אדם בעלי אזרחות איראנית ועיראקית, בהם גם כאלה המשתייכים למיליציות הנאמנות לאיראן בסוריה.

עוד אמש, הטלוויזיה הסורית דיווחה כי מערכות הנ"מ במדינה הדפו תקיפה ישראלית גם באזור העיר חאלב. על פי הדיווח, יעד התקיפה היה המכון למחקרים מדעיים SSRC, הנמצא באזור אל-ספירה שבמזרח העיר. במקום מפותחים אמצעי לחימה מתקדמים. 

מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד א-רחמן, מסר כי באתר שהותקף נמצאים כוחות סוריים ואיראניים. לדבריו, כל הטילים שנורו פגעו במטרות וגרמו להרס רב, כולל של מחסן תחמושת. התקיפות הללו הצטרפו לחמש תקיפות נוספות, שיוחסו לחיל האוויר הישראלי בחודש האחרון, ברחבי סוריה.