ראש הממשלה בנימין נתניהו
אוליביה פיטוסי, פלאש 90

הצהרת נתניהו על ההקלות בהסגר נראתה כמו פתיחת קמפיין לבחירות רביעיות

לראש הממשלה אין סיבה לחגיגה. בסופו של יום, במבט היסטורי, השפעת קורונה לא נמדדת במספר המתים אלא בהשפעה שלה על החוסן הכלכלי והחברתי | דעה
מרדכי גילת
05 במאי 2020
19:26

לא ראיתי את דף המסרים של הבית ברחוב בלפור בימי המלחמה בקורונה ולא קיבלתי אותו לידי, אבל קל לנחש את משפטי המפתח באותו דף מסרים: תראו כמה אנשים מתו בבלגיה... תראו כמה אזרחים נפטרו באיטליה ובספרד... תראו כמה גופות נאספו בצרפת...תראו ותשוו את מצב המדינות האלה עם ישראל.

בהמשך דף ההנחיות, נאמר ודאי שישראל במקום לגמרי אחר: אנחנו עצרנו את הנגיף, אנחנו חכמים ויעילים, אנחנו מובילים  - בפירוש לא נגררים; אנחנו, אנחנו, אנחנו ולכן המדינות הכי מתקדמות בעולם – נושאות עיניים  לישראל. לכן גם בנושא הזה הפכנו למדינת אור לגויים.

הוא עשה, הוא החליט, הוא סגר מהר את השמיים (לא לגמרי כפי שהתגלה כעבור זמן). הוא הציל חיי אלפים בעזרת הצוותים הרפואיים הנפלאים והציבור הממושמע. הוא, בעיקר הוא, חולל את הנס הגדול

זה עכשיו הדגל של נתניהו, הטופח לעצמו שוב ושוב על השכם, זה כרטיס הביקור החדש שלו: מנצח הקורונה. רוח דבריו גם אתמול במסיבת העיתונאים, שנראתה ונשמעה כמו יריית פתיחה בקמפיין שלו לקראת בחירות רביעיות אפשריות: הוא עשה, הוא החליט, הוא סגר מהר את השמיים (לא לגמרי כפי שהתגלה כעבור זמן). הוא הציל חיי אלפים בעזרת הצוותים הרפואיים הנפלאים והציבור הממושמע. הוא, בעיקר הוא, חולל את הנס הגדול.  

על אילו עובדות פשוטות דילג ראש הממשלה? דוגמה אחת: בניגוד למדינת ישראל - בלגיה, ספרד, צרפת ומדינות אחרות, שנתוני התחלואה בהן מפחידים, הן מדינות עם גבולות פתוחים, יבשתיים, דרכם עוברים מדי חודש מיליוני תיירים. אין מקום להשוואה בינן לביננו. זו הטעיה גסה.

כתבתי זאת לפני כמה שבועות ואני כותב שוב: את ישראל צריך להשוות עם אוסטרליה, טייואן, ניו זילנד, דרום קוריאה, יפן  ומדינות ואחרות מסוגן - מדינות עם גבולות חסומים יבשתית, מוקפים ים, עם תחבורה שכמעט כולה אווירית, עם רמת חיים הדומה לזו של ישראל. ההשוואה הזאת מציבה את ישראל במקום הכי גרוע: הן מבחינת מספר המתים למיליון תושבים, הן מבחינת מספר הנדבקים.

ישראל מדינה צעירה בהרבה מאיטליה מבחינת תושביה. ברור שמספר הנפטרים בה יהיה קטן, וגם אותו ניתן היה להקטין עוד יותר. איך? באמצעות הגנה על הקשישים בבתי האבות ולא בהפקרתם

ועוד לא דיברנו על ירדן השכנה שבה נפטרו מהנגיף 10 אנשים, על עזה שנכון לפני כמה ימים לא היה בה נפטר אחד, ועל מדינות אחרות שלנתניהו אין סיבה להציב אותם על סרגל ההשוואה. והעיקר: ישראל מדינה צעירה בהרבה מאיטליה מבחינת תושביה. לגמרי ברור שמספר הנפטרים בה יהיה קטן, כאשר מקיימים את ההנחיות, וגם אותו ניתן היה להקטין עוד יותר. איך? באמצעות הגנה על הקשישים בבתי האבות ובדיור המוגן ולא בהפקרתם. אילו משרד הבריאות היה נוהג כמתבקש מתפקידו – לא היו כנראה חלק מ-14 הקשישים במשען באר שבע  - נפטרים מקורונה.

לראש הממשלה אין אפוא סיבה לחגיגה. בסופו של יום, במבט היסטורי, השפעת המגיפה לא נמדדת במספר המתים  אלא בהשפעה שלה על החוסן הכלכלי והחברתי. האין תוכנית של הממשלה להתמודדות עם הקורונה מתחילה לתת את אותותיה – עם למעלה ממיליון מובטלים בישראל, עם אי סדרים במערכת הכלכלית, במערכת החינוך ובמערכת הבריאות; עם שר חינוך שאינו קיים בעצם.

קשה בנסיבות האלה לראות את האופק של המשבר שאליו נכנסת ישראל. אנשים מתחילים לחטט בפחי זבל, אנשים אינם מאמינים שייצאו בשלום מהמפולת, אנשים שהתפרנסו שנים בכבוד, מתחננים עכשיו לעזרה. הם על הרצפה: מטה לחמם נשבר.