מבחנות
צילום: קרן פרימן, פלאש 90

המכון הביולוגי: פריצת הדרך שהשגנו – הראשונה בעולם

בהודעת המכון פורסם שהנוגדן ישמש לפיתוח תרופה לקורונה ולא חיסון • מדובר בשלושה פרמטרים עיקריים בהם עומד הנוגדן, ואותו מעוניינים במכון
רועי שרון
05 במאי 2020
19:47

המכון למחקר ביולוגי הודיע היום (חמישי) כי פריצת הדרך שהשיג במציאת נוגדן לקורונה היא הראשונה מסוגה בעולם. בהודעה שפורסמה על ידי משרד הביטחון בשם המכון, הודגש כי ההישג המדעי הינו פוטנציאל לפיתוח תרופה לחולי קורונה ולא מדובר בחיסון כללי. בימים אלה פועל המכון הביולוגי לרשום פטנט על הפיתוח הייחודי, שלאחריו ייחל במגעים עם יצרניות תרופות בינלאומיות.


פריצת הדרך הושגה בשלושה פרמטרים עיקריים. הראשון הוא שמדובר בנוגדן חד-שבטי, עם שיעור נמוך של חלבונים אחרים שעלולים לסכן את החולה. כמו כן, הוא הוכח כמנטרל את נגיף קורונה. בנוסף, הוא נבדק ספציפית על הווירוס האלים. 

מהמכון נמסר כי פעילותו האפקטיבית של הנוגדן, הוכחה ישירות על הנגיף האלים. לדבריהם, "מדובר באבן דרך חשובה, שלאחריה תחל סדרת ניסויים מורכבת ותהליך אישור רגולטורי. להערכת מדעני המכון, פריצת הדרך הטכנולוגית עשויה לקצר את התהליך, שיימשך מספר חודשים". 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו התייחס היום לפיתוח הנוגדן לנגיף והסביר בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "המערכת החיסונית שלנו מורכבת מנוגדנים. כאשר אדם נדבק בנגיף, הגוף שלו מייצר באופן טבעי נוגדן שנאבק בנגיף, אך התהליך אורך כמה שבועות. ההישג שבפיתוח החדש הוא היכולת לתת לאדם את הנוגדן באופן מיידי, מבלי לחכות שיתפתח בעצמו".

אתמול הכריז שר הביטחון נפתלי בנט כי מדעני המכון הביולוגי בנס ציונה השיגו פריצת דרך משמעותית בפיתוח נוגדן לנגיף. על פי ההודעה, הנוגדן שפותח תוקף את הנגיף בגוף החולים ומביא לניטרולו. שלב הפיתוח הסתיים וכעת ירשום המכון את הנוגדן כפטנט ויפנה לחברות בין לאומיות כדי שייצרו אותו בכמויות מסחריות.

ראש הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות, ד"ר בועז לב, התייחס לפיתוח בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב וסיפר כי משרד הבריאות מלווה את הפיתוח. ד"ר לב ביקש לצנן מעט את ההתלהבות נוכח הפיתוח ואמר כי "ייקחו חודשים רבים עד שהנוגדן יכנס לשימוש".

תגיות:
קורונה