דן אלדד למבקר המדינה: לא אעסוק בסגירת התיק בפרשת הרפז

מ"מ פרקליט המדינה היוצא הודיע למבקר המדינה שלא יעסוק בנושא. אלדד כתב לאנגלמן שעם סיום התפקיד ישנם קשיים פרקטים, ארגוניים ומשפטיים שמגבילים אותו בעיסוק בכך
תמר אלמוג
05 במאי 2020
19:58

דן אלדד, עד שבוע שעבר מ"מ פרקליט המדינה, הודיע היום (שלישי) למבקר המדינה שלא יעסוק בסוגיית סגירת תיק מנדלבליט בפרשת הרפז. על כן הוא מבטל פגישתו עם המבקר מתניהו אנגלמן. אלדד כתב לאנגלמן כי עם סיום התפקיד ישנם קשיים פרקטים, ארגוניים ומשפטיים שמגבילים אותו בעיסוק בנושא. לדבריו, ראוי להמתין למינוי פרקליט המדינה שהוא הגורם המתאים לעסוק בנושא.

המאבק בין אלדד למנדלבליט נמשך לאחר שביום ראשון הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי יחליף את אלדד בתפקידו עם סיום כהונתו. ביום שישי סיים דן אלדד את תפקידו כמ"מ פרקליט המדינה. אחרי החלטת בג"ץ ביום חמישי, הכהונה לא מוארכת ואלדד שב לתפקידו הקודם כמנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות. ההחלטה המקפיאה את הכהונה התקבלה בשלבים מתקדמים של הניסיונות למצוא מוצא לסיום הקרב בצמרת מערכת המשפט, כאשר אלדד היה אמור להודיע שהוא מבקש שכהונתו לא תוארך.

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף את מנדלבליט על החלטתו וכתב כי הוא "כופר בסמכותו הנטענת של היועץ המשפטי לממשלה - לא יכול לכהן בתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה". אוחנה הודיע שמבחינתו, הסמכויות יעברו לממלאת מקום מנכ"לית המשרד, סיגל יעקבי, שאותה הוא מינה.

לפני החלטת בג"ץ בעניינו אמר אלדד למקורביו כי גורמים בפרקליטות מציגים אותו כאויב משיקולים זרים – אף שאינו כזה. בכאן רשת ב דווח כי אלדד ציין שטוענים נגדו כי הוא מבקש לפגוע בצוות התביעה במשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנסים להחלישו, על אף שהוא תומך בצוות. 

"חשבתי ואני חושב שצריך להילחם בשחיתות השלטונית בכל הכוח, לרבות בתיקי נתניהו ותיקים אחרים ולא שיניתי את דעתי", אמר אלדד. לדבריו, מה שפוגע בו בין היתר היא הפצה של סיפורים כאילו החליט לגרום להדחת המשנה לפרקליט המדינה, עורכת הדין ליאת בן ארי, שתעמוד בראש צוות התביעה במשפט נתניהו. אלדד הבהיר כי "מדובר בעלילה" וציין כי הוא מעריך את עבודתה ותמך בה בימים שבהם עלה חשש למריחה של התיקים.

תגיות:
דן אלדד