בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: אוליבייה פיטוסי, מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו דורש את תיק התקשורת או התרבות והספורט בתמורה למשרד הבריאות

בכחול לבן מסרבים להיענות לדרישה. בליכוד דורשים גם ששר הבריאות ימונה בתיאום עם נתניהו. גורם המעורב במו"מ: יוכרע רק ברגע האחרון לפני השבעת הממשלה
מיכאל שמש ויערה שפירא
05 במאי 2020
21:22

ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש מכחול לבן את תיק התקשורת או את התרבות והספורט בתמורה לתיק הבריאות. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. בשלב זה כחול לבן מסרבים לדרישה. בליכוד דורשים גם ששר הבריאות מטעם כחול לבן ימונה בתיאום עם נתניהו. גורם המעורב במשא ומתן לכאן חדשות: המו"מ יושלם ברגע האחרון לפני השבעת הממשלה.


עוד פורסם כי בכחול לבן אומרים שלא יעבירו את המנדט לנתניהו, לפני העברת חוקי הרוטציה, שמתוכננת להסתיים בחמישי בבוקר. שתי המפלגות מתכוננות להשבעת הממשלה, כנראה ביום רביעי. נתניהו צפוי להתחיל בסבב השיחות עם בכירי הליכוד לחלוקת התפקידים, בשבוע הבא.


היום, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש תגובה לבג"ץ לאחר שהמפלגות תיקנו את ההסכם הקואליציוני ביניהן. מנדלבליט סבור שאין לפסול את ההסכם או סעיף כלשהו בו. בתגובה שהגיש לבג"ץ כתב היועץ כי בעקבות ההבהרות שהוגשו, ובהתחשב בהלכה הקובעת שאין בכוחו של הסכם קואליציה לגבור על כללי המשפט הציבורי שנקבעו בחוק ובפסיקה, הוא סבור שאין מקום לפסול חלקים בהסכם. היועץ המשפטי לממשלה ציין גם את ההלכה הפסוקה השומרת את התערבות בית המשפט בהסכמי קואליציה למקרים חריגים ונדירים בלבד.

סיעות הליכוד וכחול לבן הגישו מוקדם יותר את תשובתן לבג"ץ, שבה הופיעו שינויים שנערכו בהסכם הקואליציוני. הסעיף של הקפאת החקיקה הוסר, וצויין כי תינתן קדימות לחקיקה הנוגעת למשבר הקורונה - אך היא לא תמנע חקיקה שאינה נוגעת למשבר. עוד סיכמו הסיעות כי הקפאת מינוי בכירים בשירות הציבורי תהיה לתקופה של 100 ימים בלבד.