-

מחול תחת אש: למה לצה"ל יש בעיה דווקא עם הרקדנים הצבאיים?

אם צה"ל מטפח מוזיקאים וספורטאים מצטיינים, ויש אפילו קוסם צבאי להעלאת המורל - למה דווקא הרקדנים הפכו פתאום לבעיה?
שני נחשוני
05 במאי 2020
23:38

לפי האש שספגו השבוע הרקדנים הצבאיים, אפשר לחלוטין להגדיר אותם חיילים קרביים. וזאת עוד לא הייתה סתם אש, אלא אש כוחותינו. סרטון אחד, שפרסם כתב גל"צ צחי דבוש, עם החיילת הטרייה ואייקון הפופ נועה קירל מופיעה בבסיס צריפין מלווה בשני רקדנים צבאיים - רקד"צים אם תרצו - גרר ברשת תגובות קשות: מ"בזבוז משווע של צה"ל", דרך "פאדיחה" ועד ל"בושה" ועוד.

זאת בטח לא הפעם הראשונה שהחלטות כאן מתקבלות על סמך כמה טוקבקים וציוצים ברשת, והפעם היה זה ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, שהחליט שהוא לא יכול לשאת את ה"בושה" וביטל בהינף יד את תפקיד הרקדנים הצבאיים. לכל המודאגים - הובהר בהערה צידית - יישמר מעמדם של החיילים כרקדנים מצטיינים.

כן כן, שמעתם נכון, רקדנים מצטיינים. ממש כמו מוזיקאים וספורטאים, חבר'ה שהוכיחו יכולות יוצאות דופן בתחומם, שצריכים לשמר שגרת אימונים וגם נוסעים לייצג את ישראל מעבר לים כשצריך. אז מה עכשיו? יתנו להם לצבוע עצים, לסמן שבילים ולהכין קפה לפי רשימת בקשות שנשארה תלויה מנוילנת באיזו לשכה עוד משנות ה-50?

למה זמר צבאי כן, אבל רקדן לא? וזה לא רק זמר, יש קוסם צבאי, ויש די ג'יי. תפקידים שמישהו בצה"ל חשב שאפשר לרתום לטובת העלאת המורל בקרב החיילים - סוגיה שנדרשו אליה עוד לפני שבכלל היו צה"ל, מדינה או תקציב ביטחון. כן, באמת, להקות צבאיות עם שירים, ריקודים ומערכונים היו כבר בתחילת שנות ה-40. 

בעיניי, אין הרבה הבדל בין נערה גאונת מחשבים שמגוייסת ל-8200 לבין רקדן מדופלם שמתגייס ללהקה צבאית. כל אחד מהם תורם את מהיכולות האישיות שהוא או היא פיתחו לטובת הצבא. ובכלל, תפקיד של רקדן בצה"ל היה קיים מזמן. מי אתם חושבים שיצר את כל ההעמדות של הלהקות הצבאיות עד עכשיו? זו פשוט הפעם הראשונה שראינו אותם על הבמה ולא מאחורי הקלעים, והשילוב של תנועות מחול מודרני ומדים הרים איזו גבה או שתיים. זה אומר יותר על המרימים, מאשר על הרקדנים. אז אולי מה שבאמת הרגיז את הצמרת הפיקודית של צה"ל זה שרקדן, גבר, נתפס נשי מדי בצה"ל?