כיתה בבית ספר בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

החזרה ללימודים: "שפני ניסיון" או סיכון מחושב?

עד כמה ילדים באמת מדבקים, האם אפשר למנוע הדבקה המונית בבתי הספר, ומה חשוב ללמוד מהולנד?
דקלה אהרן שפרן, פרשנות
08 במאי 2020
08:42

השבוע חזרו ילדי ישראל למוסדות החינוך והתקבלו ההנחיות לגבי המשך מתווה החזרה ללימודים. מעל הצעד הזה מרחפות שאלות רבות, ובהן: האם ילדים מדביקים מאוד או לא? מה אפשר לעשות כדי למנוע מקרי תחלואה של קורונה בבתי הספר ובגנים? ומה חשוב ללמוד מהמודל ההולנדי?

בישראל, כמו בישראל, ההנחיות לחזרה ללימודים ניתנו באיחור, חלקן אף לאחר שהילדים כבר הגיעו לבתי הספר. אבל זהו רק השלב הראשון בהשבת מערכת החינוך לפעולה. ביום שני האחרון הודיע ראש הממשלה במסיבת עיתונאים חגיגית על המשך ההקלות בהסגר, ובין השאר ציין גם את נקודות היציאה הבאות של בתי הספר והגנים.

נאמר בנקודה הזאת שלפי נתוני האו"ם, כ-1.5 מיליארד ילדים ברחבי העולם נמצאים היום בבית ומחוץ למסגרת חינוכית. בנק ישראל פרסם לאחרונה שהעלות של השבתת מערכת החינוך בארץ למשך שבוע מוערכת ב-6.2 מיליארד שקלים. ברור גם שאי אפשר להניע את המשק בצורה משמעותית לפני שיהיו מסגרות חינוכיות לילדים, שיאפשרו להוריהם לצאת לעבודה. אבל זה הזמן לשאול: האם בטוח לשים ילדים בכיתות סגורות ולאפשר התחלה מחודשת של שרשראות הדבקה, עד שכבר הצלחנו פחות או יותר להשטיח את העקומה?

• מי בדיוק חוזר ללימודים ולגנים ביום בראשון, ואיך פותרים את סכנת ההדבקה? שאלות ותשובות

• שגרת קורונה | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

מה אומרים המחקרים

אז ככה: ממה שידוע בספרות המקצועית נכון לעכשיו, ילדים חווים את התחלואה בקורונה בממוצע בצורה קלה יותר ממבוגרים. גם ככל שהזמן עובר מצטברות עוד ועוד עדויות לכך שבניגוד למה שהניחו בתחילה, ילדים אינם "מדביקי על" ואינם מעבירים את המחלה בשיעור גבוה משמעותית מאשר מבוגרים.

החוקרים קבעו כי ההשלכות הסוציו-אקונומיות של המגפה ושל הצעדים לבלימתה על ילדים - עלולות לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בהידרדרות לעוני וחשיפה לאלימות והתעללות

פרסמנו בכאן חדשות לפני כשבועיים כי חוקרים מובילים מהאוניברסיטה העברית ומבית החולים הדסה ממליצים להשיב בהקדם את הפעילות בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. במסמך שהועבר למועצה לביטחון לאומי נכתב כי המידע הקיים כיום ממגוון מדינות מצביע על כך שהאיום הנשקף על בריאותם של ילדים כתוצאה מהידבקות בנגיף הוא נמוך מאוד, וכי מנתונים שנאספו עולה כי שיעור ההדבקה בקרב ילדים בגילי שנה עד 10 שנים הוא נמוך, גם כאשר בתי הספר נשארו פתוחים.

החוקרים כתבו כי שיעור התחלואה הקשה בקרב ילדים הוא נמוך ביותר, והסבירו כי בשונה משפעת, אין עדויות לכך שילדים הם מאגר הדבקה משמעותי לקורונה. החוקרים הוסיפו עוד כי ההשלכות הסוציו-אקונומיות של המגפה ושל הצעדים לבלימתה על ילדים - עלולות לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בהידרדרות לעוני, חשיפה לאלימות והתעללות, ושלילת האפשרות לרכישת השכלה. בנוסף, הם טענו כי נזקים אלו לא יתפזרו באופן שווה על פני האוכלוסייה, אלא יפגעו בראש ובראשונה בשכבות החלשות.

  ככל שהזמן עובר מצטברות עדויות לכך שילדים אינם "מדביקי על". ילדים בבית ספר בירושלים ביום החזרה ללימודים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

יש לציין כי החוקרים הדגישו שאין ספק שפתיחת גנים ובתי ספר חייבת להיעשות בזהירות, ולבוא יחד עם מגוון אמצעי הריחוק החברתי, שעשויים לכלול נקיטת אמצעים נוספים בתקופה הראשונה, כמו מדידת חום שגרתית בזמן יום הלימודים, הקפדה יתרה על היגיינה, פיצול הכיתות והגדלת המרחק בין הילדים ושמירה על ריחוק בזמן האיסוף מבית הספר על ידי הוריהם. עוד המליצו החוקרים כי פתיחת בתי הספר תתחיל באזורים שאינם מוקדי התפרצות, ושהיא תלווה בניטור קפדני של תחלואת הילדים, הוריהם ומוריהם.

בסופו של דבר, הוחלט להתחיל השבוע בהחזרת הילדים בכיתות א'-ג', י"א-י"ב ובחינוך המיוחד לספסל הלימודים. ביום ראשון הקרוב ישובו גני הילדים, המשפחתונים והמעונות. באמצע או סוף החודש אמורים לחזור ללימודים גם תלמידי כיתות ד'-י'.

אנחנו, ההורים, חייבים מצדנו להיות ערניים, לעודד את הילדים לשמור על ההנחיות ולא לשלוח את הילד לגן או לבית הספר כשהוא חולה

בינתיים, נוכל אולי גם לקבל כבר נתונים לגבי ההשפעות של הסרת המגבלות על התחלואה בארץ. אבל בנקודה הזאת נעצור לרגע וננסה לברר מה ידוע לנו ממקומות אחרים בעולם, שבהם החזירו את הלימודים למסלולם - בצל הקורונה.

איך זה נראה בדנמרק, נורווגיה והולנד

המדינות הסקנדינביות היו הראשונות. דנמרק החזירה ללימודים את ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר היסודיים באמצע חודש אפריל. סקירה שנעשתה עבור המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, ונכתבה על ידי עמית גינזבורג. בהנחיית פרופסור אורה פלטיאל ופרופסור חגי לוין. מתארת כי הורים רבים סירבו לשלוח את ילדיהם מחשש להדבקה, וכדי שלא להפוך את ילדיהם ל"שפני הניסיון" של העולם. מכון המחקר המוביל בדנמרק פרסם הערכה שקצב ההדבקה עלה מאז פתיחת בתי הספר מ-0.6% ל-0.9%, אך ציין כי בתקופה האמורה חלו הקלות נוספות בסגר, כמו פתיחת בתי עסק וחזרה לפעילות של המשק.

המדינה האירופית השנייה שהחלה בהחזרת הפעילות היא נורווגיה. שם פתחו את גני הילדים ב-20 באפריל, ושבוע לאחר מכן גם את בתי הספר היסודיים. החוקרים במכון הלאומי כאן בארץ מציינים כי שתי המדינות הללו - דנמרק ונורווגיה - החלו בפתיחת בתי ספר לאחר שהצליחו להוריד את מספר הנדבקים היומי באופן משמעותי. בהולנד, שם בתי הספר צפויים להיפתח ב-11 במאי, הורחבה מדיניות הבדיקות של צוותי ההוראה, והיא כעת זהה לזו של עובדי מערכת הבריאות במדינה. כך שכל אדם עם סימפטומים קלים ביותר יחויב בבדיקה.

ובחזרה להנחיות בישראל שנמסרו באיחור. אחד החוקרים אמר לי  שישראל היא המדינה היחידה מבין אלה שנסקרו שלא פרסמה תוכנית מראש. שאר המדינות פרסמו תוכנית לפחות שבועיים מראש כדי שהציבור יוכל להיערך.

בוודאי תתעניינו לדעת שבמדינות אחרות בעולם החזרה ללימודים הייתה מלווה בתכנון מדוקדק מראש ובהודעות שניתנו שבועות לפני השיבה המתוכננת. בשבועיים הקרובים צפויים לחזור ללימודים גם ילדי אוסטריה, צ'כיה, שווייץ ופולין. בגרמניה הודיעה הקנצלרית אנגלה מרקל ביום חמישי שעבר שהיא דוחה את ההחלטה על פתיחת בתי הספר, לאחר שמכון המחקר הלאומי פרסם חוות דעת שקובעת כי סביר להניח שילדים מדבקים לא פחות ממבוגרים. אגב, כדאי לזכור שגם מחקרים שבחנו את סגירת בתי הספר במגפות הקודמות שבהן נתקלו בווירוס ממשפחת הקורונה, כמו הסארס, לא הראו תוצאות חד-משמעיות.

האחריות - על כולנו

בשורה התחתונה, יש ילדים שכבר קמים בבוקר, עוטים מסכה קטנה והולכים ללמוד בכיתה עם בקבוק אלכוג'ל בתיק. אנחנו צפויים לראות ככל הנראה הדבקות בבתי הספר ועלייה בשיעור התחלואה בעקבות ההקלות בסגר כולן. אך השאלה הגדולה היא - מה ייעשה עם המקרים הללו?

זינוק של המערכת לפעולה אחרי כל מקרה חדש, חקירה אפידמיולוגית מהירה, בדיקות ובידודים הם כלים חשובים לקטיעת שרשראות הדבקה ומניעה מאותו גרף מוכר לנו לשנות מגמה ולהתחיל שוב בטיפוס מדאיג מעלה. אנחנו, ההורים, חייבים מצדנו להיות ערניים, לעודד את הילדים לשמור על ההנחיות ולא לשלוח את הילד לגן או לבית הספר כשהוא חולה. אם תהיה עלייה חדה בשיעור התחלואה בישראל – גל תחלואה שני כפי שמכנים אותו – המטוטלת תנוע שוב ואנו נחזור להתבצר בבית ולנהל את יום העבודה במקביל להודעות מהגננת ולפרקים של "ילדי בית העץ".