ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו וגנץ סיכמו: השבעת הממשלה ביום רביעי בעוד שבוע

מהומה במליאה: האופוזיציה משכה את ההסתייגויות. המהלך נעשה לאחר פגישה בין גנץ לנתניהו שניסו להגיע להסכמה על מועד השבעת הממשלה. משיכת ההסתייגויות גרמה למבוכה בליכוד ובכחול לבן • נתניהו וגנץ סיכמו: השבעת הממשלה ביום רביעי בעוד שבוע • שידור ישיר: הכנסת מצביעה על חוקי הרוטציה
יואב קרקובסקי, זאב קם ויערה שפירא
06 במאי 2020
16:45
עודכן ב 22:51

מליאת הכנסת החלה היום (רביעי) את ההצבעה על אלף הסתייגויות שהגישה האופוזיציה נגד חוקי הרוטציה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ. במהלך הדיון התחוללה מהומה לאחר שהאופוזיציה משכה את ההסתייגויות נגד חוקי הרוטציה. נרשמה מבוכה משום שבליכוד ובכחול לבן לא נערכו להקדמת ההצבעה. נתניהו וגנץ סיכמו: השבעת הממשלה ביום רביעי בעוד שבוע.

לדברי אנשי יש עתיד, הסיבה שהורידו בבת אחת את ההסתייגויות היא הבנתם שבזמן הקרוב תגיש הקואליציה הסתייגות שתאפשר את הארכת כהונת הממשלה בהסכמה. בקואליציה תכננו להעביר את שינוי החקיקה הזה במסגרת החוק הכללי. לכן, האופוזיציה הסירה את כל ההסתייגויות כדי שיצטרכו להצביע על החוק כפי שהוא ולהביא את האפשרות להארכת הכהונה בחוק חדש.

גנץ ונתניהו נפגשו הערב על מנת לקדם את נושא תיק הבריאות ולדון באפשרות של הארכת כהונת הממשלה לארבע שנים, בהן שנתיים יכהן נתניהו ושנתיים גנץ. לא הושג סיכום על תיק הבריאות. בהסכם הקואליציוני מופיע סעיף מפורש שקובע שבהסכמת שני הצדדים ניתן להחליט על הארכת כהונת הממשלה מעבר לשלוש השנים. יריב לוין מהליכוד ואבי ניסנקורן מכחול לבן ממשיכים לדון בשעה זו באפשרות הארכת כהונת הממשלה.


יו"ר יש עתיד-תל"ם יאיר לפיד תקף את החוקים: "במשך שלוש שנים מנהל ראש הממשלה מערכה נגד שלטון החוק בישראל. הוא ואנשיו מסבירים לנו כבר שלוש שנים שאי אפשר לסמוך על המוסדות של הדמוקרטיה. את כל זה מחליפים במשפט ש'הרוב קובע'. אני מסכים שהרוב קובע אבל זה לא הדבר היחיד בדמוקרטיה. זו לא ממשלת חירום. אין דבר כזה ממשלת חירום של 36 שרים ו-16 סגני שרים. החוקים האלו הם תוצר של חשדנות ואי אמון בין הצדדים. כולנו יודעים שבהזדמנות הראשונה שתהיה אתם תרמו אחד את השני".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר במליאה: "נתניהו רוצה להגיע למחר ולקבל 61 חתימות ולהחליף את יו"ר הוועדה המסדרת. ואז יהיו לו שבועיים לחפש תירוץ למה לקחת את מדינת ישראל למערכת בחירות רביעית. ואני פונה מכאן ליו"ר הכנסת בני גנץ – תחשוב טוב מחר לפני שאתה מעביר 61 חתימות ואת ראשות הוועדה המסדרת לנציג הליכוד".

בין ההסתייגויות שהאופוזיציה דורשת להצביע עליהן שמית במליאה, בעיקר כדי להביך את כחול לבן (מותר לאופוזיציה עד שמונה הסתייגויות כאלה):

1. הוספת סעיף הקובע כי מספר השרים לא יעלה על 19, ובמניינם יבוא רה"מ ומ"מ רה"מ

2. הסתייגות שמוסיפה את החוק של הגבלת קדנציות

3. הסתייגות שמוסיפה את החוק שלא יהיה שר או רה"מ תחת כתב אישום

4. ביטול הסעיף המבטל את ההגבלה על סגני שרים

5. ביטול השריון של 70

6. הסתייגות המוסיפה את חוק דמי אבטלה לעצמאים

במקביל להליך בכנסת נמשכים המאבקים על הרכבת הממשלה עצמה. במפלגת ימינה אמרו שחברי הסיעה לא יגיעו להצבעות על חוקי הרוטציה, וגם לא ימליצו על נתניהו לקבלת המנדט כל עוד אין סגירה איתם.

בכחול לבן לא רוצים לוותר על החוק הנורבגי המדלג נוכח ביקורת בג"ץ, אלא מתלבטים באפשרויות להעביר אותו אחרי השבעת הממשלה במתכונת מרוככת. אחד הרעיונות הראשוניים שעלו – להגביל את מספר ה"דילוגים" האפשריים על מועמדים ברשימה לשתיים או שלוש קפיצות.

גנץ החל בינתיים את הליך חלוקת התפקידים לחברי מפלגתו בממשלה הבאה ובכנסת. גנץ ערך בימים האחרונים פגישות בכנסת עם כל חברי סיעת כחול לבן ושמע מכל אחד מחברי מפלגתו מה הוא מבקש לעשות בקדנציה הקרובה ואיזה תפקיד הוא מבקש למלא. לדברי ח"כים במפלגה, גנץ ריכז את כל הבקשות והבטיח להם תשובה וחלוקת תפקידים בתחילת השבוע הבא.