פעוטון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד האוצר הגיע לסיכום עם מעונות היום הפרטיים: רובם צפויים להיפתח מיום ראשון הקרוב

לפי הסכמות שהושגו בין נציגי הממשלה לארגונים המפעילים את מעונות היום, בכל מעון יוכלו להיות 51 ילדים ועד 17 ילדים בכל כיתה, אך בחלק מהמעונות יש מחסור בכוח אדם‏
לירן כוג'הינוף, נופר משה פרדו
06 במאי 2020
16:55
עודכן ב 08:00

משרד האוצר הגיע הלילה (חמישי) להבנות עם נציגי מעונות היום הפרטיים, וגם הם ייפתחו מיום ראשון הקרוב. מוקדם יותר הערב, משרד הבריאות אישר את המתווה של משרד העבודה והרווחה להחזרת מעונות היום המפוקחים לפעילות ביום ראשון הקרוב. עם זאת, לא כל המעונות צפויים להיפתח בשבוע הבא, בגלל מחסור בכוח אדם. נוסף על כך, הושגה הסכמה על הפעלת הצהרונים בגנים ובתי הספר.


ההסכמה שתאפשר את הפעלת הצהרונים כוללת מימון של כ-200 מיליון שקלים שיוקצו להפעלת המסגרות אחרי שעות הפעילות של בתי הספר ושל הגנים, כדי לאפשר להורים לא לקצר את יום העבודה שלהם בשעה מוקדמת מדי. מה שעיכב את העניין עד כה הוא הסכמה של משרד הבריאות וסוגיית המימון התקציבי מפאת פיצול הילדים לקבוצות.

כך, הורים בגן נעמת בנהריה התבשרו כי הגן שלהם לא ייפתח מכיוון שיש בו פחות מ-51 ילדים, כשלפי הסכמות שהושגו בין נציגי הממשלה לארגונים המפעילים את מעונות היום - בכל מעון יוכלו להיות 51 ילדים ועד 17 ילדים בכל כיתה. מנעמת נמסר: "במסגרת המגבלות, לא נוכל להחזיר את הצוותים כולם לפעילות במעונות, למשל, עובדות עם מחלות רקע או עובדות אשר בעצמן בוחרות להישאר בבית עקב מצב בריאותי או משפחתי.

"מטרתנו היא לאפשר לכמה שיותר הורים לחזור לעבוד ולדאוג לפרנסתם, ולכן ננתב תחילה עובדות למעונות עם מספר רב של פעוטות. במעונות עם מספר קטן של פעוטות, או מעונות שבעקבות המגבלות הבריאותיות אין בהם את התנאים הפיזיים הנדרשים או את מספר המטפלות הראוי, נטפל באופן פרטני".

בתוך כך, איגוד מטפלות המשפחתונים בכוח לעובדים הבהיר כי אין בכוונת המטפלות המאוגדות לפתוח את המשפחתונים ביום ראשון. מדובר בכ-4,000 משפחתונים המחנכים כ-18 אלף ילדים. מהאיגוד נמסר כי הוא קורא לשר העבודה והרווחה להיפגש בהקדם כדי למצוא פתרון למשבר: "לא ייתכן ש-18 אלף פעוטות, בעיקר מן הפריפריה הגיאוגרפית והכלכלית של ישראל, מצויים ללא מסגרת, והשר ממשיך בהתעלמותו".

אתמול פרסם משרד החינוך את מתווה החזרה ללימודים בגני הילדים. לפי המתווה החדש הילדים יחולקו לקבוצות ובכל אחת מהן יוגבל מספר הילדים. הפעילות תתקיים בכל יום עד השעה 14:00, כששלושה ימים ילמדו הילדים בגן ויומיים בבית. ההורים לא יורשו להיכנס או לשהות בגן. 

לפי מתווה ההפעלה שפורסם, הצוות החינוכי הקבוע בגן יעבוד לפי מערכת השעות הרגילה שלו. הקבוצות יפעלו במרחבים נפרדים בתוך הגן ובחצר. עם זאת, לצוות הגן יתאפשר לעבור בין הקבוצות תוך שמירה על הכללים שנקבעו. כל קבוצה תלמד שלושה ימים רצופים בגן ולאחריהם שלושה ימים בבית. תותר כניסה לצוות מסייע, אשר נקבעה זכאותו של ילד לקבלו על פי חוק. כמו כן, לפי ההנחיות, כל קבוצה תחולק לקבוצות משנה שיופרדו ביניהן באמצעים העומדים לרשות הגננת ונמצאים בגן.

בשעה זו נפגשים נציגי גני הילדים הפרטיים עם פקידי משרד האוצר, ודנים על מתווה חזרה במקביל לגנים המפוקחים ביום ראשון. דרישת הגנים היא סיוע ממשלתי בעלויות הנוספות הכרוכות בשגרת קורונה.

החולים הקשים ביותר מקורונה נפגשו עם משפחותיהם

אפיק סויסה בן ה-22 ושמעון לוי בן ה-55, שני החולים הקשים ביותר מקורונה שמאושפזים בבית החולים איכילוב בתל אביב, יצאו היום לראשונה מהיחידה לטיפול נמרץ קורונה לחצר בית החולים ובליווי הצוות הרפואי, ונפגשו עם בני משפחותיהם. "זה היה מרגש מאוד. תמיד הלב שלי היה איתו והייתה לי תקווה שעוד נצחק על הימים האלה", אמרה אסתר לוי, רעייתו של שמעון.

  "חובה ליטוע במטופלים תחושת אופטימיות". אפיק סויסה ושמעון לוי עם בני משפחתיהם והצוות המטפל (צילום: דובורת איכילוב)

אירית סויסה, אמו של אפיק, אמרה: "אני מודה מאוד על כל התפילות של עם ישראל והנס הגדול שקרה לנו כאן באיכילוב. בעזרת השם, בקרוב כבר נראה אותו עומד על רגליו בריא ושלם״.

ד״ר עדי נמרוד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי בבית החולים, אמר: "בשלב זה, אנו הצוות המטפל חשים חובה ליטוע במטופלים תחושת אופטימיות ושיש אור בקצה המנהרה. אנו מקווים שמנת חיים זו תקל את משא המחלה של המטופלים ומשפחותיהם במסע הקורונה שנפל עלינו כרעם ביום בהיר״.

השתתפו בהכנת הידיעה: דקלה אהרן שפרן ודניאל אלעזר