ההילולה במירון, בשנה שעברה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

השרים אישרו: תיאסר הדלקת מדורות בל"ג בעומר - גם בבתים

בין ההגבלות שהתבקשו השרים לאשר: איסור על מדורות עד יום רביעי הבא • השר סמוטריץ' זעם: שוב משרד הבריאות מפרסם החלטות לפני הממשלה • עימות בדיון בין חוטובלי, שביקשה מדורה ליהודי התפוצות, לליצמן שהגיב בכעס
מיכאל שמש, גילי כהן ועמיחי שטיין
06 במאי 2020
17:53
עודכן ב 20:37

הממשלה אישרה הערב (רביעי) שורת תיקונים לתקנות שעת חירום, בהם הגבלות התקהלות באירועי ל"ג בעומר. האיסור חל גם על הדלקת מדורות בבתים ובשטחים פרטיים. תיאסר הדלקה ושהייה סמוך למדורות בכל רחבי הארץ, למעט מדורות שיתקיימו בהר מירון. ההגבלות יהיו תקפות ממחר ועד ליום רביעי ה-13 במאי ובמסגרתן תיאסר גם השהייה בשטח הר מירון, למעט אנשים הגרים במקום או נדרשים להגיע לשם במסגרת עבודתם.

כמו כן, תיאסר השכרה של צימרים ויחידות אירוח בתקופה המצוינת בשטח הר מירון, על כל אדם שאינו מתגורר במקום. במקום אירועי ל"ג בעומר הנהוגים בכל שנה במתחם קבר הרשב"י בהר מירון, יאפשר השר לשירותי דת יצחק וקנין את קיומן של שלוש מדורות באזור הקבר, שיתקיימו על פי היתר מיוחד, בנפרד ובמועדים שונים. מספר המשתתפים בכל אירוע הדלקה לא יעלה על 50 איש. השר לשירותי דת ייתן ייצוג שוויוני לקהילות שונות, לרבות ייצוג הולם לנשים.

עוד קובעות התקנות שאושרו כי לאורך תקופה זו לא תופעל תחבורה ציבורית אל שטח הר מירון, למעט הסעת תושבי המקום והמשתתפים באירועי הדלקת המדורות שהותרו. על פי התקנות, כל הפרה תהווה עבירה שעונשה קנס. 

במהלך הדיון, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התעקש כי לגיטימי להדליק "קומזיץ" בבית הפרטי. ארדן טען שזה נכון ביום רגיל, אך לא בל"ג בעומר - בו יכולות להתקיים בפרצה זו עשרות אלפי מדורות, דבר שיקשה על האכיפה, ועל פעילות שירותי הכיבוי. במהלך השיחה, עלה נציב הכבאות גם כן, וטען, כך לפי מקורות, כי "זו תהיה קטסטרופה אם נגביל מדורות בכל הארץ, אך נאפשר הדלקה בחצרות של בתים ובניינים - שם כבאיות יתקשו להגיע". השרים השתכנע ובסופו של דבר אושרה ההגבלה גם לשטחים פרטיים.


בדיון דרשה שרת התפוצות ציפי חוטובלי שתהיה מדורה ליהודים מהתפוצות בהר מירון. שר הבריאות יעקב ‏ליצמן זעם: "מה פתאום מדורה ליהודים מהתפוצות, יש שלוש מדורות לכל הזרמים איך זה קשור?". דרישת חוטובלי לא התקבלה.

ויכוח נוסף אירע בין סמוטריץ׳ לסגן ראש המועצה לביטחון לאומי. "יש לי וילה חצי דונם, אני לא יכול לעשות על האש? אתם תגידו לי מה לעשות בשטח הפרטי שלי?", שאל השר. ‏סגן ראש המלל ענה: "לא לכולם יש וילה, ואם תעשה על האש, כולם יעשו על האש ועלולות להיות שריפות. השרים התנגדואך סמוטריץ׳ התעקש. נציב הכבאות עלה והבהיר - דרישת סמוטריץ׳ בלתי אפשרית.

עוד לפני שאישרה הממשלה כל הגבלה, פרסם הבוקר משרד הבריאות הודעה שלפיה לא יתאפשר קיום מדורות כבכל שנה. על כך זעם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "שוב משרד הבריאות מפרסם החלטות לפני הממשלה".

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

כבר לפני כשבועיים הודיע השר לשירותי דת כי הילולת רבי שמעון בר יוחאי בל"ג בעומר במירון תתקיים השנה במתכונת מצומצמת: מספר המשתתפים יוגבל, הכניסה תותר רק למורשים, זהות מדליקי המדורות תקבע מראש ותיאסר הקמת אוהלים.

בנוסף, ההדלקות יוגבלו לשעה, הן יעשו בארבעה מתחמים, בכל אחת ייטלו חלק רב או אדמו"ר ומניין משתתפים נוספים. ההדלקות יועברו בשידור חי באופן שיוסכם מול האדמו"רים והרבנים, והאירוע ישודר גם בערוצי הרדיו המשדרים בכל שנה את מעמדי ההדלקה.