מאות אנשים מצטלמים לצילום עירום של ספנסר טוניק בים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

צלם העירום ספנסר טוניק חוזר לישראל: ההפגנה בכיכר רבין שכנעה אותי

בריאיון לכאן תרבות אמר האמן האמריקני, שצילם בים המלח: "אם יש בישראל אנשים אמיצים שמוכנים להפגין, אז אני יכול לצלם"
גם כן תרבות
06 במאי 2020
18:01

התכוננו להתשפט: הצלם האמריקני ספנסר טוניק, שנודע בזכות צילומי העירום ההמוניים שלו באתרים שונים בעולם, מתכנן לחזור לישראל. כך סיפר טוניק עצמו בריאיון אצל גואל פינטו בתוכנית גם כן תרבות בכאן תרבות.

האזינו לריאיון עם ספנסר טוניק בכאן תרבות

בריאיון אמר טוניק כי את ההחלטה לצלם שוב בישראל, דווקא עכשיו - בימי קורונה, הוא קיבל בעקבות ההפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקיימה בשבוע שעבר בכיכר רבין בתל אביב: "הייתה הפגנה בתל אביב נגד נתניהו, שבה האנשים עמדו כולם במרחק של שני מטר אחד מהשני. לא האמנתי למה שאני רואה. זה העביר לי מסר שאני יכול להמשיך את עבודתי בימי הקורונה.

"אם יש אנשים אמיצים בישראל שמוכנים להפגין, כשהם עומדים במרחק של שני מטר אחד מהשני, אז אני יכול לחזור לישראל ולצלם תמונת עירום באותו מקום, עם אנשים במסכות שעומדים במרחק שני מטר אחד מהשני. אני חושב שהציבור הישראלי שלח לי מסר תת הכרתי שהעבודה הבאה שלי תהיה בתל אביב".


טוניק ביקר בישראל ב-2011, וצילם מיצג עירום בים המלח שבו השתתפו כ-1,200 בני אדם. המיצג עורר התנגדויות מצד גורמים שונים, כולל פנייה של חבר הכנסת לשעבר זבולון אורלב ליועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין, בבקשה למנוע את הצילום. ב-2016 שב טוניק לישראל, וצילם שוב בים המלח.