המתווך השווייצרי רולנד סטיינינגר עם אסמאעיל הנייה

המתווך במגעים לעסקת שבויים מול חמאס נחשף: רולנד סטיינינגר – שליח שווייץ למזה"ת

משרד החוץ בשווייץ: הקשרים והמדיניות שלנו מאפשרים העברת מסרים בין הצדדים • מקורות פלסטינים: המגעים ראשוניים, יש פערים • בנט וסמוטריץ' מתנגדים לעסקה שתוביל לשחרור מחבלים עם דם על הידיים
גל ברגר וגילי כהן
06 במאי 2020
20:40

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים על התקדמות, לכאורה, במגעים לעסקה חדשה בין ישראל לחמאס שתחזיר הביתה את גופות החללים אורון שאול והדר גולדין ואת שני הנעדרים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. הערב (רביעי) נחשפת זהותו של המתווך השווייצרי במגעים - רולנד סטיינינגר, שליח שווייץ למזרח התיכון.


בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי סטיינינגר מעביר מסרים בין הצדדים כבר כמה שנים, בניסיון לפרוץ דרך לעסקה אפשרית. בין השאר, נפגש השליח השווייצרי עם בכירי חמאס. במשרד החוץ בשווייץ אומרים: "הקשרים והמדיניות שלנו מאפשרים העברת מסרים בין הצדדים".

עיתון גרמני דיווח הבוקר כי יש כמה מתווכים במגעים, כולל כאלו מגרמניה וממצרים. לאחר ביקור נשיא המדינה ראובן ריבלין בגרמניה בינואר האחרון, גרמניה שבה לתווך בצורה משמעותית מאוד.

בתוך כך, מקורות פלסטינים מאותתים שהמגעים בראשיתם ועדיין יש פערים גדולים. חבר הנהגת חמאס בחו"ל, חוסן בדרן, אמר היום כי הארגון מעדיף שהנושא של העסקה יהיה מתחת לרדאר והוסיף: "ככל שנתרחק מהתקשורת, גוברים הסיכויים לתוצאות טובות יותר". 


במקביל, בצד הישראלי שר הביטחון נפתלי בנט והשר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ' מתנגדים לעסקה מול חמאס, אם זו תכלול שחרור מחבלים עם דם על הידיים. כך דווח היום בחדשות הערב.