הדר גולדין, אורון שאול ואברה מנגיסטו
צילום: באדיבות המשפחות

מקורות פלסטיניים לכאן חדשות: "התנאים לעסקה חדשה טרם בשלו"

המקורות אומרים שבמגעים שהתנהלו עד כה בין ישראל לחמאס לא נקבו הצדדים במספרים ובשמות של אסירים שיהיה אפשר לשחרר. עד עתה הוחלפו בין הצדדים מסרים כלליים בלבד אך לא הצעות קונקרטיות וישנם פערים הנוגעים לעמדות הפתיחה של כל אחד מהם
גל ברגר
07 במאי 2020
06:00

מקורות פלסטיניים אומרים לכאן חדשות כי "נראה כי התנאים לעסקה חדשה טרם בשלו". לפיהם, במגעים שהתנהלו עד כה בין ישראל לחמאס, באמצעות מתווכים, לא נקבו הצדדים במספרים ובשמות של אסירים ביטחוניים, שיהיה אפשר לשחרר במסגרת עסקה. המקורות ציינו כי המגעים נמצאים בשלב מקדמי הרבה יותר, ועד עתה הוחלפו בין הצדדים מסרים כלליים בלבד, אך לא הצעות קונקרטיות, וישנם פערים הנוגעים לעמדות הפתיחה של כל אחד מהם.

לדברי המקורות, ישראל מסרבת לפי שעה לשחרר אסירים עם דם על הידיים, ומעוניינת בעסקה בפעימה אחת, הומניטרית במהותה, תמורת השבת גופות שני החללים סמל ראשון אורון שאול וסגן הדר גולדין, והשבת שני האזרחים הנעדרים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

עוד לפי המקורות, ישראל סירבה לשחרר אסירים תמורת מידע או אות חיים בלבד, והדרישה של חמאס שישראל תנקוב בתג מחיר מפורש: "כמה אסירים היא מוכנה לשחרר תמורת כל אחד מהארבעה" – טרם נענתה.

אמש נחשפה בחדשות הערב בכאן 11 זהותו של המתווך השוויצרי שהעביר מסרים בין ישראל לחמאס בשנים האחרונות בעניין זה: רולנד סטיינינגר, שליח שוויץ למזרח התיכון. ואולם נראה כי המתווך המוביל בסוגייה בימים אלה הינו המודיעין המצרי. במקביל, בצד הישראלי שר הביטחון נפתלי בנט והשר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ' מתנגדים לעסקה מול חמאס, אם זו תכלול שחרור מחבלים עם דם על הידיים.