-

מכירים בישראל, שונאים את הפלסטינים: המהפך בפריים טיים בסעודיה ובמפרץ

בסצנות שמשודרות בסדרות הרמדאן בסעודיה, ההכרה בישראל נעשית בגלוי ובזמן צפיית שיא. זה קורה על רקע הניסיון להתנתק מהתדמית האסלאמית הקיצונית בעיני המערב, וגם - במיוחד על רקע סדרה מצרית המתארת את השמדת ישראל - מה שיכול ללמד על הפיצול הגדול בעולם הערבי, בין אלו שעדיין חולמים על חיסול הישות הציונית, ובין מי שמבינים שמדינת ישראל היא עובדה מוגמרת
רועי קייס
08 במאי 2020
14:03

השינוי ביחס לישראל וליהודים במדינות המפרץ הסוניות הוא אחת הסוגיות הכי אמוציונאליות בעולם הערבי בשנים האחרונות. מה לא אמרו על הרומן הכי לוהט וחשאי בשכונה? האינטרסים המשותפים נגד האויב האיראני, המיאוס מהסוגיה הפלסטינית וההכרה בתועלת מהקשר עם ישראל.

אז נכון, זה עוד רחוק מיחסים דיפלומטיים ופתיחת שגרירויות, אבל השינוי בשיח מוצא השנה את דרכו לפריים טיים של חודש רמדאן הקדוש למוסלמים. "אנחנו רוצים להראות לילד שהישראלים האלה אויבים ואתה בא ואומר לו שאתה רוצה לעשות איתם עסקים? האויב הוא מי שלא מעריך את העמידה שלך לצדו ומי שמקלל אותך יומם וליל יותר מהישראלים. נכנסו למלחמות למען פלסטין, עצרנו את הנפט למען פלסטין, והם (הפלסטינים) מחפשים את ההזדמנות הכי קטנה כדי לתקוף את הסעודים", שתי סצנות מתוך הסדרה "מוצא 7" שמשודרת בערוץ הסעודי MBC. מדובר בסדרה קומית שעוסקת בסוגיות שמטרידות את החברה בממלכה. אתם יכולים לנחש שיש מי שפחות צחק מהסצנה.

עכשיו עולה השאלה האם ההתקפה הזו על הפלסטינים היא דעת הרוב בסעודיה? כנראה שלא, ועדיין עצם העובדה שיש מי שמזדהה עם דברי השחקן הסעודי ויש כאלה אומרת לא מעט.

צריך לרדת לקרקע - גם ברמדאן הזה יש מי שחולם על היום שבו לא נהיה פה יותר, וזה קורה במדינות שיש לנו שלום איתן עשרות שנים

חשבתם שפה סיימנו? תחשבו שוב. מסתבר שגם העיסוק בעברם של היהודים במפרץ בסדרות רמדאן מעורר מהומת אלוהים. הסדרה "אום הארון" שמשודרת בערוץ MBC הסעודי מספרת סיפור פשוט. עד הקמת מדינת ישראל - היהודים והמוסלמים חיו בהרמוניה ואפילו הייתה אישה אהובה במיוחד בקהילה היהודית בשם "אום הארון", אבל אז הגיע שנת 1948 והכל התפקשש. הוכרז על הקמתה של מדינת ישראל בעיר תל אביב בסיומו של המנדט הבריטי על אדמת ישראל. גם כאן מתנגדי הנורמליזציה נזעקו והחלו בלעג לקרוא לסדרה "אום שארון" על שם אריק שרון במקום "אום הארון" שאותה מגלמת השחקנית הכוויתית חיאת אל-פהד.

הקמפיינים להורדת הסדרה מהאוויר בעיצומם וגם להחרמת הערוץ הסעודי MBC בטענה שברמדאן הזה הוא מנרמל את היחסים עם ישראל על המסך בהוראה מלמעלה. נחמד לשמוע את הוויכוח הזה. אבל כאן צריך לרדת לקרקע. גם ברמדאן הזה יש מי שחולם על היום שבו לא נהיה פה יותר וזה קורה במדינות שיש לנו שלום איתן עשרות שנים. אז בזמן שבמצרים ישראל מושמדת, בסדרות בסעודיה ובמפרץ ישראל דווקא קיימת. גם על המסך הקטן העולם הערבי מפוצל מתמיד.