מתוך התיעוד

השאלות שעולות מתיעוד הירי בצעיר בראש העין

חלקו הראשון של תיעוד התקרית תומך בגרסת השוטר שאמר שחש סכנה לחייו, אך המשכו מעלה שאלות קשות אצל צוות החקירה. אחותו של הצעיר: "הוא ירה לו בלב, בגב ועוד שש פעמים בבטן"
הדס גרינברג
07 במאי 2020
21:14

"השוטר לא התנהל נכון. אפשר היה להשתמש באקדח, טייזר, לירות לו ברגל. הוא ירה לו בלב, בגב ועוד שש פעמים בבטן. אם לא הייתי מגיעה ועומדת באמצע הוא היה ממשיך לירות בשיראל", כך אומרת בריאיון לכאן חדשות יהלום חבורה, אחותו של פגוע הנפש שיראל חבורה, בן ה-30 שנהרג לפני שבוע מירי שוטר מחוץ לביתו בראש העין.

עוד סיפרה חבורה כי לדעתה ניתן היה למנוע את מות אחיה: "התרענו למשטרה ולגהה על מצבו, אבל גם כשהשוטר הגיע הוא אמר שאין מה לעשות כי שיראל חולה נפש".

בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים טען השוטר היורה כי חש סכנה לחייו. לדברי גורמים המעורים בחקירה, החלק הראשון של תיעוד התקרית תומך בכך, אך חלקו השני של התיעוד מעלה שאלות קשות בקרב צוות החקירה, ובהן למה המשיך השוטר וירה פעמים רבות בחבורה גם לאחר שהתמוטט ונוטרל? "זה מה שעלול לסבך את השוטר", אמר הערב (חמישי) לכאן חדשות גורם המעורה בחקירה.

חבורה נורה למוות לפני שבוע בראש העין לאחר שדקר את השוטר. הוא פונה לבית החולים בילינסון תוך כדי פעולות החייאה ושם נקבע מותו. מצבו של השוטר שנדקר הוגדר קל. משפחת חבורה מתכננת תביעה אזרחית נגד המשטרה ומשרד הבריאות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה הוזעקה למקום על ידי בני המשפחה בכדי לסייע להם בשל איומים מכיוונו של בן המשפחה. במהלך ניסיון הסיוע של השוטר למשפחה, רץ החשוד לעברו כשבידו סכין גדולה. השוטר נמלט על חייו וניסה להדוף את החשוד שהצליח לדקור אותו ברגלו. השוטר חש סכנה ממשית לחייו וביצע ירי לעבר החשוד.

בעקבות תקיפת החשוד, פונה השוטר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים כשהוא סובל מפצעי דקירה ברגלו. לצד המקרה הטרגי והמצער, השוטר פעל כמצופה ממנו והמשטרה עמדה לרשות המשפחה וליוותה אותה, כולל הדרכה לאילו גורמי ייעוץ וטיפול עליהם לפנות. נציין כי המקרה מצוי בימים אלו בבדיקה של מח"ש כמקובל, וראוי להימנע מהסקת מסקנות והשמצות שווא בטרם סיומה".