מנהל המרכז לבקרת מחלות ד"ר רוברט רדפילד והנשיא טרא
צילום: אי-פי

דיווח: בכירים בבית הלבן גנזו דוח של המרכז לבקרת מחלות

תחקיר מגלה כי הבית הלבן מנע את פרסומן של הנחיות שגיבשו ראשי מערכת בריאות הציבור בנוגע לנהלים לחזרה לשגרה בארצות הברית • דוברת סגן הנשיא פנס והעוזרת של איוונקה טראמפ אובחנו כחולות בנגיף
נתן גוטמן ומאיה ראכלין
09 במאי 2020
06:00
עודכן ב 09:05

בכירים בבית הלבן מנעו את פרסומן של הנחיות שגיבשו ראשי מערכת בריאות הציבור בנוגע לנהלים לחזרה לשגרה בארצות הברית. כך לפי תחקיר של סוכנות הידיעות אי-פי שפורסם הלילה (שישי).

התחקיר, המתבסס על תכתובות פנימיות של הממשל האמריקני, מגלה כי בחודש שעבר גיבש "המרכז לבקרת מחלות" (CDC), הסמכות העליונה בענייני מחלות זיהומיות, מסמך מפורט המסביר מהן הדרישות והנהלים לחזרה לשגרה בכל מגזר בחברה ובמשק האמריקניים. המסמך הועבר לבית הלבן, אך שם החליטו בדרג הפוליטי כי יש לגנוז אותו, משום שהוא אינו עולה בקנה אחד עם מדיניות החזרה לשגרה שגיבש הבית הלבן.

דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני טענה אתמול כי המסמך נדחה משום שלא היה סופי, ולא קיבל את אישורו של מנהל המרכז לבקרת מחלות. אולם, התכתובת שנחשפה מראה כי מנהל המרכז אכן אישר את המסמך. השבוע, לאחר שפורסמו ידיעות ראשונות על גניזת המסמך, ביקש הבית הלבן בבהילות מן המרכז לבקרת מחלות לשגר מחדש את המסמך לעיון הדרג הפוליטי, מתוך כוונה לאמץ חלקים ממנו.

בתוך כך, דוברת סגן הנשיא פנס אובחנה כנשאית של נגיף קורונה. הדוברת, קייטי מילר, שהתה בסביבתו של סגן הנשיא בימים האחרונים, אך לא בסביבת הנשיא. בעלה, סטיבן מילר, משמש יועץ בכיר לטראמפ. הנשיא וסגנו נבדקים מדי יום ביומו, ונמצא כי לא נדבקו בקורונה.

רשת החדשות האמריקנית CNN דיווחה הלילה כי גם העוזרת האישית של איוונקה טראמפ נדבקה בנגיף קורונה. גורם המעורה בפרטים מסר לרשת החדשות כי העוזרת של בתו של נשיא ארה"ב, לא הייתה בקרבתה בשבועות האחרונים. איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר נבדקו ונמצא כי אינם נדבקו בנגיף.

בארצות הברית מתו מקורונה ביממה האחרונה יותר מ-1,600 בני אדם. בכך עלה מניין המתים מהנגיף במדינה ליותר מ-77 אלף. עד כה אובחנו ברחבי ארה"ב כמעט 1.3 מיליון נשאים של נגיף קורונה.