חזרה ללימודים

אחרי חודשיים בבית: ילדי הגנים שבו הבוקר למסגרות במתכונת מפוצלת

כחצי מיליון ילדי הגנים ישובו למסגרות של שלושה ימי לימודים לסירוגין • הורים רבים זועמים על המתווה • מעונות רבים הודיעו כי לא יוכלו לחדש את הלימודים • מנכ"ל משרד החינוך: "נערכים להחזיר את תלמידי כיתות ד' עד י' בשבוע הבא"
לירן כוג'הינוף ושאול אמסטרדמסקי
09 במאי 2020
20:36
עודכן ב 07:34

אחרי חודשיים בבית – גני הילדים והמעונות חזרו הבוקר (ראשון) לפעול במתכונת קורונה חלקית ומפוצלת. כחצי מיליון ילדי הגנים ישובו למסגרות של שלושה ימי לימודים לסירוגין לפי המתווה שאושר על ידי משרד הבריאות. כל גן יחולק לשתי קבוצות של עד 18 ילדים. הפעילות תתקיים בכל יום עד השעה 14:00, כששלושה ימים ילמדו הילדים בגן ויומיים בבית.


על פי המתווה, ההורים לא יורשו להיכנס או לשהות בגן. לפני כניסת השבת הגיעו משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי להסכמות והצהרונים הורשו לפעול בהדרגה. עם זאת הורים רבים זועמים על המתווה שכן הוא אינו נותן פתרון להורים עובדים. 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: אנחנו נערכים להחזיר את תלמידי כיתות ד' עד י' בשבוע הבא. אם לא יאפשרו להגדיל את מספר התלמידים בבתי הספר, תישמר העדיפות לגיל הצעיר - כך שתלמידי ד' עד ו' יבואו לסירוגין תוך המשך הלמידה מרחוק.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב

משבר עם האוצר וחוסר מקום: מאות מעונות לא ייפתחו

גם הגיל הרך צפוי לחזור הבוקר לפעילות אך כבר כעת ברור כי לא כל המסגרות ייפתחו. כ-700 מעונות החברים באיחוד המעונות הארצי במעונות היום המפוקחים הפרטיים לא ייפתחו – בעקבות משבר עם משרד האוצר. מדובר בכ-50 אלף פעוטות.

אף במעונות היום המפוקחים שייפתחו מתברר כי אין לכל הילדים מקום. בעקבות דרישת משרד הבריאות לצמצם את מספר הילדים ל-17 ילדים בלבד בקבוצה, רק 70% מ-115 אלף הילדים יוכלו להתחיל ללמוד במעונות כמו ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה ועוד. מדובר על כ-50 אלף ילדים שנשארו בחוץ.

גם בגנים הפרטיים לא הכול עובר חלק. יותר מ-250 גנים פרטיים החברים בהתאחדות גני הילדים הפרטיים הודיעו שלא יפתחו היום את הגן בעקבות אי הסכמות על המתווה שהוצע להם מטעם האוצר ומשרד העבודה והרווחה.

גם במשפחתונים המפוקחים על ידי משרד העבודה והרווחה הודיע ארגון כוח לעובדים שכ-400 המטפלות של המשפחתונים שובתות ולא יגיעו למשפחתונים, לאחר שלא קיבלו את כספי הפיצוי שהובטח להן. במשפחתונים המפוקחים יש כ-20 אלף פעוטות ותינוקות שיכולים לשהות על פי מתווה משרד הבריאות עד חמישה ילדים בקבוצה.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד תקף אמש בחדשות השבת בכאן 11 את מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, בעקבות סירוב הסתדרות המורים לוותר על חופשת ל"ג בעומר ואמירתה לגננות שלא להתנדב ללמד. בריאיון למיכל רבינוביץ' אמר באב"ד: "קודם תלמדו ואחר כך נדבר, אי אפשר להצמיד לנו אקדח לרקה".