משבר קורונה, קניון עזריאלי בתל אביב, מארס 2020
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מודל הפיצוי לעסקים על סך 6 שישה מיליארד שקלים יגובש בתוך כשבוע וחצי

בדרג המקצועי מאותתים: המדינה לא תיתן סיוע תקציבי לעסקים גדולים שהחזירו שיעור נמוך של העובדים, אלא יעניקו מענקים לעסקים שיחזירו שיעור עובדים גדול • קיצוצי השכר בענף האופנה נמשכים: קבוצת "בריל" הודיעה לעובדיה שרבים מהם יצטרכו לוותר על חלק משכרם כדי לשוב לעבודה
שאול אמסטרדמסקי
09 במאי 2020
21:10

מודל הפיצוי לעסקים, שעלותו מסתכמת בשישה מיליארד שקלים, יגובש בידי משרד האוצר בתוך כשבוע וחצי. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות הערב בכאן 11. בימים האחרונים גוברים הלחצים מצד הרשתות הגדולות והתאחדות התעשיינים על הדרג הפוליטי לאשר את מודל הסיוע לעסקים בהקדם. בדרג המקצועי, מנגד, מאותתים כי המדינה לא תיתן סיוע תקציבי לעסקים גדולים שהחזירו שיעור נמוך של העובדים, אלא יעניקו מענקים לעסקים שיחזירו שיעורים גדולים של העובדים. כך, למשל, עסק גדול שהחזיר 50% מהעובדים בלבד ככל הנראה לא יהיה זכאי למענק סיוע, משום שמענק כזה לא יעודד תעסוקה.


מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות השבת כי המדינה לא תיתן פיצוי על כל עובד שיחזור לעבודה, אלא קודם כל תראה מה השוק יודע לעשות לבד, ותיתן מענק רק בשביל להגדיל את שיעור החזרת העובדים מעבר לזה.

בתוך כך, קיצוצי השכר בענף האופנה נמשכים: קבוצת "בריל", המפעילה בין השאר את המותגים גלי, לי קופר וניין ווסט הודיעה למאות עובדיה שחלק ניכר מהם יצטרכו להסכים לוותר על חלק משכרם כדי לשוב לעבודה. זה קורה למרות שהמדינה נענתה לבקשת התארגנות הרשתות הגדולות, שיו״ר בריל, שחר תורג׳מן, הוא ממוביליה, להכין את תוכנית המענקים לשימור עובדים בסך ששה מיליארד שקלים.


הקבוצה הודיעה לעובדים כי אלו שמרוויחים מעל לעשרת אלפים שקלים בחודש יספגו קיצוץ שכר דיפרנציאלי, כך שמי שמרוויח בין 10-20 אלף שקלים שכרו יקוצץ בשיעור של בין חמישה לעשרה אחוזים. מי שמרוויח מעל 20 אלף שקלים בחודש יספוג קיצוץ של 20% בשכרו. העובדים חויבו לחתום על הרעה בתנאים כתנאי לשובם מהחל"ת.
בימים האחרונים הודיעה גם רשת "המשביר לצרכן" על תוכנית קיצוצים דומה. עובד בקבוצה סיפר: ״מזמנים את כולם ביום חמישי לפגישה, כשאת מגיעה לפגישה את מקבלת טופס שעליו כתוב 'קיצוץ בשכר עד סוף השנה', כשביקשנו לכתוב שם שבשנה הבאה השכר יחזור לקדמותו כמובן שסירבו להיענות לזה. מה שהם אמרו זה בעצם או שתחתום על המסמך כמו שהוא או שלך הביתה, זה המצב הנתון תגיד תודה שמחזירים אותך לעבוד. זהו, התחושה היא תחושה נוראית של מעין ניצול, אין לך יותר מידי ברירות פשוט יושבים לך עם אקדח על הרקה".

מקבוצת בריל נמסר בתגובה: ״כל הסניפים של מותגי הקבוצה היו סגורים קרוב לחודשיים, עקב כך נגרמו לקבוצה הפסדים מהותיים. למרות זאת, הוחלט על ידי הנהלת הקבוצה לא לפגוע במקבלי השכר עד גובה 10,000 שקלים והנהלת החברה תספוג קיצוץ של למעלה מ-20%. יצוין שהקבוצה לא קיבלה אגורה שחוקה מהמדינה וממילא התוכנית הממשלתית מדברת על תמריץ נמוך מאוד״.