נתניהו וגנץ לאחר החתימה על ההסכם 20.4.20

למרות ביקורת בג"ץ: כחול לבן חידשה את הדרישה לחוקק חוק נורווגי מדלג

החוק יאפשר לשרי המפלגה להתפטר מן הכנסת ולדלג על נציגי יש עתיד ותל"ם שנמצאים ברשימה. נקודת התורפה של החוק היא העובדה שהוא רטרואקטיבי. גורמים במפלגה הבהירו כי אם בג"ץ יתערב בחקיקה - יכבדו את הכרעתו
יואב קרקובסקי וזאב קם
10 במאי 2020
08:41

למרות ביקורת בג"ץ בשבוע שעבר, בכחול לבן חידשו את דרישתם לחוקק את החוק הנורווגי המדלג. במפלגה אמרו שהחוק הגון פוליטית, ושהם מאמינים שיצליחו לתת הסברים מניחי דעת לבג"ץ כדי שלא יתערב, אך נקודת התורפה של החוק היא שהוא רטרואקטיבי. במפלגה אמרו: "אם בג"ץ יתערב בחקיקה נכבד הכרעתו".

החוק הנורווגי המדלג יאפשר לשרי כחול לבן להתפטר מהכנסת ולהכניס במקום לכנסת רק את נציגי חוסן לישראל ציוך הרשימה המשותפת שנכנסה לכנסת ביחד עם יש עתיד-תל"ם. כך ידלגו למעשה על נציגי יש עתיד-תל"ם שנמצאים לפני אנשי חוסן לישראל ברשימה.

בתוך כך, למרות שבליכוד ובכחול לבן הודיעו לבג"ץ שבעקבות הערותיו הם יכתבו קווי יסוד לממשלה החדשה, קווי היסוד יעסקו ברובם בנושא קורונה. בכך למעשה יעקפו את הדרישה לנסחם שכן בחצי השנה הראשונה הממשלה תוגדר כממשלת חירום. כך לדוגמה נכתב כי נושאי הביטחון, הכלכלה, הרווחה ונושאים אחרים - יטופלו על רקע משבר קורונה. על פי גורמים שהיו שותפים לניסוח קווי היסוד, בכך שתי המפלגות למעשה לא ניסחו בפועל עמדה ברורה באף נושא, ובעיקר נמנעו מלקבוע עמדה בנושאים שנויים במחלוקת כמו מערכת המשפט, דת ומדינה, ההתיישבות ביהודה ושומרון ועוד.

בד בבד נמשכים המגעים להצטרפות ימינה לממשלה. השר אופיר אקוניס אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "הרצון של הליכוד הוא לראות את ימינה בממשלה - אבל לפי גודלה הפרופורציונלי". בהתייחס לחלוקת התיקים, אמר אקוניס כי זה לא נושא לדיון פומבי: "הדבר שמעניין אותי הוא תפקיד שבו אועיל למדינת ישראל. תפקיד שגריר ישראל באו"ם עדיין לא הוצע לי".

האזינו לריאיון המלא של השר אופיר אקוניס בכאן רשת ב

בימינה אמרו אמש כי הליכוד הציע להם את ראשות ועדת הכנסת לפניות הציבור ושההצעה נדחתה בנימוס. גורמים במפלגת הימין אמרו שראש הממשלה נתניהו בועט אותם החוצה, בתגובה אמר גורם בליכוד כי ימינה קיבלה הצעה נדיבה ביותר בהתחשב בגודלה: תפקיד שר החינוך, שר לענייני ירושלים והתיישבות עם אחריות על השירות הלאומי, תפקיד של סגן שר וכן וועדות בכנסת. לדברי הגורם בליכוד, בשל מאבקים פנימיים על חלוקת תיקים בין ראשי המפלגה, ימינה דוחה כל הצעה.