פרץ, בט, שקד
צילום: תומר נויברג, הדס פרוש, פלאש 90

בכירי ימינה נגד בנט - פרץ לא עודכן בהודעה, שקד התנגדה

בכירים בימינה אומרים כי מבחינתם עדיין פתוחה הדלת לקיים משא ומתן מול הליכוד בניסיון לנסות להגיע להסכמות
זאב קם ומיכאל שמש
10 במאי 2020
13:55

ימינה בדרך לאופוזיציה: יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שלח הבוקר (ראשון) לחברי מפלגתו את ההודעה על כך שימינה הולכת לאופוזיציה. בנט כתב את ההודעה על דעת כל חברי המפלגה אלא ששניים מראשיה התנגדו או לא אישרו את ההודעה. יו"ר הבית היהודי, שר החינוך רפי פרץ, לא עודכן על פרסום ההודעה ולא אישר את תוכנה. השרה לשעבר איילת שקד ביקשה שלא לפרסם את ההודעה וכתבה לחברי המפלגה: ״זו הודעה שאין ממנה חזרה. צריך לעבור על זה לעומק״

בכירים בימינה אומרים כי מבחינתם עדיין פתוחה הדלת לקיים משא ומתן מול הליכוד בניסיון לנסות להגיע להסכמות. זאת, למרות הודעתם כי הם הולכים לאופוזיציה. לדברי הבכירים, הם פרסמו את הודעת המפלגה במכוון ביום ראשון, שלב מוקדם של השבוע, כדי לאפשר עוד זמן להגיע להסכמות.

חברת הכנסת איילת שקד ושר החינוך רפי פרץ לא אהבו את נוסח הדברים וביקרו אותם בשיחות סגורות. גם על עצם ההחלטה לפנות לאופוזיציה ישנם, כאמור, ויכוחים פנימיים בתוך ימינה ובשל כך כונסה ישיבת סיעה בשעה 17:00 כדי לנסות ולהגיע להסכמות בתוך הסיעה.

מפלגת ימינה הודיעה הבוקר כי לא תצטרף לממשלת נתניהו-גנץ, וכי תשרת את הציבור באופוזיציה בקדנציה הקרובה, "ולהילחם משם למען המחנה הלאומי". "ימינה תערך ליום שאחרי נתניהו, שיבוא בעוד שנה וחצי, ותייצר מהאופוזיציה אלטרנטיבת ימין אמיתית", נמסר. למרות הדברים, בכירים במפלגה אמרו כי הם עדיין מוכנים למו"מ עם הליכוד והערב צפויים להתכנס חברי המפלגה לדיון בנושא. 

בהודעת ימינה הוגדרה הממשלה המסתמנת בראשות נתניהו כממשלת שמאל, ונכתב כי תלך לאופוזיציה "לאור הזלזול הבוטה של ראש הממשלה כלפי ימינה וציבור בוחריה". "ההחלטה התקבלה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים למצות את המו"מ הקואליציוני עם הליכוד וראש הממשלה נתניהו, שבחר לפרק את גוש הימין ואת השותפות עם ימינה", נכתב. "ימינה תהווה אופוזיציה לוחמת אך אחראית, שתתמוך מבחוץ בהחלטות חיוביות של הממשלה, כדוגמת החלת ריבונות, ובלבד שהיא תובא ללא הכרה, מפורשת או משתמעת, בהקמת מדינה פלסטינית".