בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

נתניהו הציע לאדלשטיין את תיק החינוך

יו"ר הכנסת לשעבר סירב להצעה ודרש לחזור לתפקידו הקודם • הרב דרוקמן לכאן חדשות: תומך באי כניסת ימינה לממשלה • תמונת שרי הליכוד הצפוים – כץ לאוצר, יו"ר הכנסת יריב לוין וקרב בין רגב לאוחנה על המשרד לביטחון הפנים
מיכאל שמש, יערה שפירא ועקיבא ווייס
10 במאי 2020
21:26

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע היום (ראשון) ליולי אדלשטיין את תפקיד שר החינוך בפגישה שקיימו השניים. עם זאת, אדלשטיין כעת מסרב לשמוע על כל הצעה ודורש לחזור לתפקיד יושב ראש הכנסת, אותו עזב. הפגישה הסתיימה בלי הסכמות בין השניים. 


בינתיים, הקרב על התיקים בתוך הליכוד נמשך. המאבק העיקרי הנוכחי בסיעה הוא בין מירי רגב ואמיר אוחנה על תיק ביטחון הפנים. תיק האוצר יהיה של ישראל כ"ץ ויושב ראש הכנסת הנכנס יהיה יריב לוין. משרד התחבורה יינתן לאוחנה או רגב, מי מהם שלא יקבל את תפקיד השר לביטחון הפנים, או לגלעד ארדן. 


תיק החינוך יהיה שמור לאדלשטיין או לימינה - אם תחליט להצטרף לממשלה. יובל שטייניץ או גילה גמליאל יהיו שרי האנרגיה. זאב אלקין ישמור על מקומו במשרד להגנת הסביבה ויואב גלנט יהיה השר לענייני מודיעין. את התיק לענייני ירושלים יקבל אחד מחברי הכנסת שציפו לקבל תפקיד בכיר יותר – ניר ברקת, דודי אמסלם או צחי הנגבי. השר גלעד ארדן קיבל הצעה לכהן כשגריר באו"ם, ובנוסף אליו ציפי חוטובלי, אופיר אקוניס ואבי דיכטר צפוים לקבל הצעה לכהן כשגרירים. 


הרב דרוקמן תומך באי כניסת ימינה לממשלה

בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, תומך בדרישת בנט שלא להיכנס לממשלה. בשיחה עם כאן חדשות אמר הרב דרוקמן כי "אם ימינה יכולים להיות בקואליציה ולהשפיע בה, אז ראוי להיות בקואליציה. אבל להיקרא להיות בקואליציה ושלא תהיה אפשרות להשפיע בה? אין טעם להיות בקואליציה". הוא הוסיף שפנה לבכיר בליכוד, כדי שיו"ר הוועדה למינוי דיינים יהיה מהליכוד ולא מש"ס. 


כמו כן, ברקע החשש בימינה שהוא עלול לפרוש מהסיעה ולהצטרך בעצמו לממשלה, אמר הרב רפי פרץ בישיבת הסיעה: אנחנו מפלגה מאוחדת ואני אלך עם הסיעה. ימינה העבירה גם דרישות לליכוד שהיא מגדירה אידאולוגיות ומעשיות כמו הוועדה למינוי דיינים, מערך הגיור והרשות לפיתוח הבדואים. עוד הוצע לימינה להקים ועדת שרים בראשותה שתפקח על תשובות המדינה לבג"ץ בנוגע להתיישבות.


בישיבת הסיעה של המפלגה, שנערכה מוקדם יותר, אמר יו"ר הסיעה נפתלי בנט: "נתניהו החליט לפרק את גוש הימין - להערכתי הוא יצטער על זה". כל ארבעת ראשי ימינה - שקד, בנט, פרץ וסמוטריץ' - התחייבו בישיבת הסיעה הסגורה שאף אחד מהם לא יצטרף לממשלה לבדו, ללא שאר חלקי המפלגה.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר בישיבת הסיעה: "אין לנו יכולת לעשות משהו בתוך הממשלה, נתניהו לא רוצה אותנו. אם הוא לא מדבר איתנו זה אומר שנתניהו חושב שעוד שנה וחצי הוא כבר לא בבלפור". שר חינוך רפי פרץ ציין כי "בממשלה כזו לא יהיו לנו כלי השפעה, איתם נוכל לקדם את הערכים שלנו". סמוטריץ' המשיך: "שנתיים באופוזיציה יחזירו את ימינה לימי הזוהר של 12 מנדטים".