מדורת ל"ג בעומר
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

ל"ג בעומר בלי מדורות: אלפי שוטרים ימנעו הגעה למירון

על פי התקנות לשעת חירום, הדלקה ושהייה סמוך למדורות בכל רחבי הארץ אסורה, גם בשטחים פרטיים. בשירותי הכבאות מברכים על ההנחיות: "מבחינתנו זה לא קשור לקורונה. זה יום בעייתי"
רובי המרשלג
11 במאי 2020
11:37

ל"ג בעומר יצויין הערב (שני) ומחר בלי מדורות. על פי התקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה בשבוע שעבר, הדלקה ושהייה סמוך למדורות בכל רחבי הארץ - אסורה. האיסור חל גם על הדלקת מדורות בבתים ובשטחים פרטיים. ההגבלות יהיו תקפות ממחר ועד ליום רביעי ה-13 במאי. מי שידליק מדורה או ישהה בקרבתה צפוי לקנס של 500 שקלים.

השנה אסורה גם השהייה בשטח הר מירון, ובמקום ייערכו הערב רק שלוש הדלקות בהשתתפות 50 בני אדם בכל אחת. מחר ההר יהיה סגור ורק לתושבי מושב מירון, לעובדים במקום ולאח"מים שהם ברובם חברי כנסת ושרים - יותר להגיע למתחם. כ-2,500 שוטרים ייפרסו באזור על מנת למנוע הגעה של אנשים למירון. אמש דחה בג"ץ עתירה שהגישו שני עורכי דין נגד ההגבלות על עלייה להר.

בשירותי הכבאות ההצלה מברכים על ביטול המדורות בעקבות הקורונה, כך אמר הבוקר תת-טפסר בועז רקיע, מפקד אגף ההגנה מאש בכבאות והצלה, בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב. "השנה יש איסור הדלקה במסגרת תקנות לשעת חירום, כשהשיקול המרכזי הוא הריחוק החברתי. אבל בשירות כבאות והצלה אנחנו מברכים על כך, ואף המלצנו לאסור על הדלקת מדורות ברשות הפרט וברשות הרבים", אמר רקיע.

האזינו לריאיון עם תת-טפסר בועז רקיע

לדבריו, "כבר מספר שנים אנחנו מנסים להוביל שינוי תרבותי שבעיקור הגנה על הטבע. מבחינתנו זה לא קשור לקורונה. מדי שנה יש מאות שריפות בימי ל"ג בעומר. תמיד מזג האוויר של חודש מאי יוצר מטעני אש אדירים בשטחים הפתוחים ובשטח הבנוי. אנחנו מאוד לא אוהבים את המנהג והמסורת של הדלקת מדורות – הם מסוכנים וגורמים לשריפות ולנזקים בגוף וברכוש. זה יום מאוד בעייתי. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, כי אנחנו גם מזהים כל מיני מוקדים שבהם כנראה יהיו הפרות של ההנחיות".