עמית בן יגאל
צילום: מתוך פייסבוק

לוחם צה"ל נהרג מפגיעת אבן בפעילות מבצעית בשומרון

סמ"ר עמית בן יגאל, בן 21 מרמת גן, נפגע בראשו מהאבן שהושלכה עליו מגג ביציאה מהכפר יעבד • הוא פונה בניידת טיפול נמרץ והועבר לבית החולים רמב"ם שם נקבע מותו • מפקדי החטיבה והאוגדה הגיעו לשטח לבצע תחקיר • זהו ההרוג הראשון של צה"ל בפעילות מבצעית מתחילת השנה • אביו אמר לכאן רשת ב: "אסון נפל על ראשי. הוא בן יחיד והתעקש לשרת בסיירת"
כתבי כאן חדשות
12 במאי 2020
09:23
עודכן ב 09:56

סמל ראשון עמית בן יגאל, בן 21 מרמת גן, נהרג הלילה (שלישי) בפעילות מבצעית בכפר יעבד שבשומרון, מפגיעת אבן שהושלכה לעברו מגג אחד הבתים. האירוע התרחש בזמן שהכוח היה בדרכו לצאת מהכפר, והאבן פגעה בראשו של החייל שלבש קסדה. הוא פונה בניידת טיפול נמרץ למפקדת החטיבה ומשם לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם נקבע מותו. מפקד החטיבה ומפקד האוגדה הגיעו לשטח כדי לבצע תחקיר בעקבות האירוע. בעקבות התקרית פועלים לוחמי צה"ל במקום ומבצעים מעצרים בבית שממנו הושלכה האבן. הלווייתו תיערך הערב ב-18:00 בבית העלמין הצבאי בבאר יעקב.

ברוך בן יגאל, אביו של עמית, סיפר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב על בנו: "אסון נפל על ראשי. הבן היחיד שלי נלקח היום בלילה. הוא ביקש סיירת גולני והלך לשם. אני חתמתי לו את החתימה הארורה הזו. זה הבן היחיד שלי. אין לי שום דבר חוץ ממנו. אני אפילו לא יכול לבכות. אני לא מעכל את האסון הגדול". 

האזינו לריאיון עם ברוך בן יגאל

אביו סיפר על החלטתו של עמית ללכת לשירות קרבי, למרות היותו בן יחיד: "במסע לפולין הוא התקשר אליי והתחיל לבכות ואמר לי 'אבא אני אוהב אותך, עכשיו הבנתי את המשמרות של התקווה ואני רוצה להיות בקרבי – אני מבקש שתחתום לי. אין לנו מדינה אחרת'. חתמתי לו בתל השומר ואמרתי לו אני גאה בהחלטה שלך. אני שבור ומרוסק עכשיו". 

הכוח מסיירת גולני ביצע ארבעה מעצרים בכפר שנמצא סמוך למובא דותן. התושבים במקום יידו לעברם אבנים אך לא התפתחו הפרות סדר גדולות. בשעה 04:30 סיימו הלוחמים את הפעילות והחלו לצאת מהכפר, ואז הושלכה אבן גדולה מגג הבית האחרון ביציאה מהכפר. האבן פגעה בראשו של החייל בזווית שגרמה לפגיעה קשה בראשו. זהו ההרוג הראשון של צה"ל בפעילות מבצעית מתחילת השנה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לתקרית ומסר: "בשמי ובשם אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים כנים למשפחתו של עמית בן יגאל שנהרג הלילה בפעילות מבצעית על ידי בן עוולה. כפי שקרה בכל המקרים בשנים האחרונות, ידה הארוכה של ישראל תגיע למחבל ותבוא עמו חשבון". 

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר: "בשעה הקשה הזו אני שולח חיבוק אמיץ וכוחות למשפחתו של רב סמל עמית בן יגאל שנפל הלילה בעודו מגן על כולנו. ליבנו נשבר מול זיו העלומים שנגדע, מול האובדן הנורא. אני סמוך ובטוח שכוחותינו ישיגו את המחבלים השפלים וימצו עימם את הדין. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון נפתלי בנט מסר: "צה"ל וכוחות הביטחון ישימו את ידם על המחבלים השפלים שאחראים לכך, ואנו נבוא איתם חשבון. בשם מערכת הביטחון אני מבקש למסור תנחומים למשפחת בן יגאל היקרה". 

בחודש מאי 2018 נהרג לוחם דובדבן רונן לוברסקי מפגיעת אבן שיש במשקל 18 קילוגרם שהושלכה לעברו בפעילות מבצעית במחנה הפליטים אל עמרי סמוך לרמאללה. הוא נפצע קשה ולאחר יומיים מת לוברסקי מפצעיו. על המחבל אסלאם נאג'י שהורשע ברצח נגזר מאסר עולם. בהמשך הרס צה"ל את ביתו של המחבל. זמן קצר לאחר מכן הפלסטינים בנו אותו שוב ובחודש אוקטובר האחרון הרס צה"ל את הבית פעם נוספת. 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי שרון, משה שטיינמץ וכרמלה מנשה