כיתת לימוד ריקה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ראשי רשויות: עד להודעה חדשה לא מרחיבים את הפעלת מערכת החינוך

חברי פורום 15 הרשויות העצמאיות: להכין תכנית משותפת ולהעביר את האחריות להחזרת התלמידים אל הרשויות המקומיות • יו"ר השלטון המקומי: חזרה מלאה, או שלא נחזור כלל • במשרד החינוך מפנים את האש למשרד הבריאות: "ביקשנו שביישובים בהם שיעורי התחלואה נמוכים יוחזרו הלימודים במתכונת מלאה"
בחצי היום
12 במאי 2020
11:33
עודכן ב 17:30

הנחיות משרד החינוך לחזרה הדרגתית ללימודים של כיתות ד'-י' ממשיכות לעורר מחלוקת: פורום ה-15, פורום הערים העצמאיות, פירסם היום (שלישי) כי הוא דוחה את מתווה החזרה ללימודים של כיתות ד' עד י' שפורסם אתמול, ומודיע כי עד להודעה חדשה, לא תורחב הפעלת מערכת החינוך בעריהם, מעבר לשכבות הגיל שהוחזרו ללימודים עד כה.

לצד זאת, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס דורש ממשרד החינוך לחזור ללימודים באופן מלא ובמתווה מוסכם על המורים, הרשויות והמורים. אם לא יוסכם על מתווה שכזה, הודיע ביבס בריאיון לתוכנית "בחצי היום" כי "ביום ראשון לא ייפתחו בתי הספר מכיתות ד' עד י', לא ייפתחו לחלוטין. חבל על הזמן".

האזינו לריאיון עם יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס בכאן רשת ב

פורום ה-15, שבו חברים ראשי הערים העצמאיות הגדולות בישראל, הודיע גם הוא כי כל עוד משרד החינוך אינו נענה לבקשתם להכין תכנית משותפת להפעלה מלאה של מערכת החינוך לא יחזירו שכבות נוספות ללימודים. "אנו קוראים לממשלה להפסיק את עיסוקה התכוף בקידום מתווים שונים ומשונים להפעלה של חלקים כאלה ואחרים של מערכת החינוך", נכתב בהודעת חברי הפורום, שעליה חתומים רון חולדאי, יו"ר פורום ה-15 וראש עיריית ת"א-יפו, ועו"ד איתן אטיה, מנכ"ל הפורום.

עוד נכתב בהודעה כי המתווה המוצע לתלמידי כיתות ד' עד י' צפוי לפגוע קשות במתווה הפעילות העדין ממילא של כיתות א' עד ג', ששבו ללימודים בשבוע שעבר. חברי הפורום קראו להעברה של הסמכויות לפתיחת מערכות החינוך העירוניות אליהן, תוך קביעת מספר מצומצם של כללים מנחים לבטיחות בריאותית.

"תכנית להתשת מערכת החינוך וההורים"

ראש עיריית גבעתיים אמר הבוקר בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי בניגוד לתכנית משרד החינוך, "מרכז השלטון מקומי הודיע שאנחנו לא חוזרים ללימודים בכיתות ד'-י' בשבוע הבא". מרכז השלטון המקומי טרם הודיע רשמית על השבתה.

שכנו של קוניק, ראש עיריית רמת־גן כרמל שאמה־הכהן, מתח ביקורת חריפה ואמר כי מתווה החזרה ללימודים נראה כתכנית שכל מטרתה להתיש את מערכת החינוך ואת ההורים, ולייאש אותם. בתכנית ''הבוקר הזה'' אמר שאמה־הכהן כי הדבר דומה למשחק סודוקו מורכב מאוד. הוא הדגיש כי אין טעם לפעול כמו במרוץ מול מדינות אחרות, או כבמרוץ פנימי - אלא לנהוג בסבלנות.

בהודעה שפירסמה במשותף עם נציג ההורים העירוני, כתבה ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך כי "הרעיון להחזיר תלמידים חמש עד 10 שעות לימוד בשבוע הוא בבחינת 'תפסת מרובה לא תפסת'". בלוך הוסיפה: באופן המוצע לא תתקיים למידה משמעותית. המורים והתלמידים יצרו שגרת לימודים מרחוק והמתווה המוצע מפר עבורם את השגרה".

בעוד ראשי רשויות תוקפים את משרד החינוך, אלה מפנים אש כלפי משרד הבריאות. גורמים במשרד החינוך תקפו את משרד הבריאות ואמרו כי במציאות ובמשאבים הקיימים, לא ניתן להמשיך עוד במתווים מצומצמים. לנוכח זאת, בכוונת המשרד להמשיך ולפעול להשבת הלימודים למתכונת מלאה בכל מקום שיתאפשר. הגורמים הדגישו כי ביקשו שביישובים בהם שיעורי התחלואה נמוכים יוחזרו הלימודים במתכונת מלאה.

מנכ''ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר הבוקר באותה תכנית כי הוא מבין את הכעס ואת התסכול שהתעוררו בעקבות המתווה. "אולם, החזרה ללימודים הדרגתית ומבוססת על מתינות ועל זהירות, כדי שיהיה אפשר לבחון את התוצאות של התכנית". אבואב הדגיש כי מדובר על תקופה זמנית שיש לעבור אותה. לדבריו, ככל שישתפר המצב הבריאותי תורחב התוכנית של החזרה ללימודים, ובקצב מהיר יותר.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב בכאן רשת ב

יו"ר איגוד מנהלי בתי הספר העל יסודיים, מנשה לוי, אמר בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" שהאחריות על החזרת בתי הספר לשגרה צריכה להיות בידי המנהלים: "אבואב לא מכיר את בית הספר שלי – אני מכיר בו כל חדר. משרד החינוך צריך להעביר את האחריות על תהליך החזרה ללימודים למנהלים, שמכירים הכי טוב את בתי הספר".

האזינו לריאיון עם יו"ר איגוד מנהלי בתי הספר העל יסודיים, מנשה לוי

החזית בין משרדי החינוך והבריאות אינה מתקררת גם בגזרת תנועות הנוער: משרד הבריאות דחה את בקשת משרד החינוך לחדש בשבוע הבא את הפעילות של התנועות, כך הודיע ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך בוועדת החינוך של הכנסת. נציגת משרד הבריאות אמרה בתגובה כי הדברים כלל לא עלו אתמול בדיונים.