האנדרטה המנופצת לזכר חללי הל"ה בגבעת הקרב, 4 במאי
צילום: נתן רפאלי

אנדרטה לזכר חללי הל"ה הושחתה בפעם השישית: "מחדל"

ד"ר אורי קושניר, יו"ר ועד משפחות הל"ה ואחיו של טוביה שנפל בקרב ההיסטורי, סיפר כי מערכת הביטחון הציעה להם להקים אנדרטה מתקפלת כפתרון להשחתות החוזרות ונשנות במקום: "לשים סוף לזדון הזה"
הבוקר הזה
12 במאי 2020
12:08

האנדרטה לזכר חללי הל"ה שנמצאת בראש "גבעת הקרב" שליד הכפר צוריף הושחתה בשבוע שעבר זו הפעם השישית. "קרוב לוודאי שהצאצאים של מי שרצחו אותם הם אלה שעשו את זה", אמר היום (שלישי) לכאן רשת ב ד"ר אורי קושניר, יו"ר ועד משפחות הל"ה ואחיו של טוביה קושניר שנפל בקרב הגבורה ההיסטורי. "בחשכת הלילה הם צריכים לעבור רק את ואדי ג'דור, הם מטפסים על הגבעה ובפטישים וסלעים הם מנפצים את לוח השיש".

האזינו לריאיון של אורי קושניר בתוכנית "הבוקר הזה":

לדבריו של קושניר, "מה שנעשה בהם בתש"ח היה דבר זוועתי וחייתי. אני קורא לשים סוף לזדון הזה של צאצאים שמשטמת אבותיהם ליישות היהודית בתש"ח עוד ממשיכה לחיות ולעבור בהם מדור לדור עד ימינו". 

חמש פעמים דאג משרד הביטחון לשפץ ולתקן את האנדרטה. "עכשיו", אמר קושניר, "אנחנו במצב של חוסר אונים והרמת ידיים מצד מערכת הביטחון. הפתרון שהוצע לנו הוא אנדרטה מתקפלת שתוצב ביום הזיכרון ובשאר הזמן תשב במשרד, קשה להאמין למשמע אוזניים. ככה להתקפל בפני הטרור היום, אחרי 72 שנות המדינה, כשלוחמי ישראל יודעים להגן ולטפל גם במרחק אלפי קילומטרים מגבולות הארץ?".

קושניר סיפר כי "האדריכל אבי שרף, שגר בקרבת הגבעה, הציע ליצור אנדרטה מבטון מוצק שתהיה מסיבית ותקשה על אותם מפגעים שבאים בצורה כזאת לחלל את שמות אחינו. מחצית מהנופלים היו סטודנטים בהתנדבות מהר הצופים שהלכו למען אחיהם בגוש עציון המותקף. להשאיר את המצב כפי שהוא זה פשוט חילול השמות".