התפרצות שפעת החזירים, ארכיון
צילום מסך

המגפה העולמית של 2009: בחזרה אל שפעת החזירים

וירוס מסתורי שמתפשט בין מדינות, מקומות ציבוריים סוגרים את שעריהם ותקווה שהכול ייעלם מעצמו בקיץ. כך נראתה המחלה שפרצה לפני יותר מעשור וגבתה קורבנות גם בישראל
מערכת כאן חדשות
13 במאי 2020
17:35

שפעת החזירים בצפון אמריקה במארס 2009. תוך מספר שבועות התגלו מקרי הידבקות ראשונים בארצות הברית. במקסיקו, שם דווח על הדבקה מסיבית בנגיף, הוכרז על מצב חירום. בנייני הממשל נסגרו, ומקומות ציבוריים כמו מסעדות וברים בבירה מקסיקו סיטי נסגרו אף הם. אזרחי מקסיקו קיבלו הנחיות שלא להתקרב זה לזה ואפילו שלא להתנשק.

באפריל של אותה שנה פנה משרד הבריאות בישראל לציבור וביקש מכל מי שחזר ממקסיקו להישאר שבעה ימים בסגר בבית מרצונו החופשי כדי לא להפיץ את המחלה. בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות דאז פרופסור אברהם ישראלי, תדרך את הציבור להשתעל למרפק ולהקפיד על שטיפת ידיים.

ביוני 2009 הכריז ארגון הבריאות העולמי על שפעת החזירים כמגפה. מקרי הידבקות התגלו במהירות בגרמניה, הונג קונג ואוסטרליה, שם בשבוע אחד זינק מספר החולים מ-400 ל-1,200. במקביל הוכרז כי ייצור התרופה "טמיפלו" שנמצאה יעילה לטיפול במחלה יוגבר.

מספר החולים המאומתים בעולם הגיע ל-1.6 מיליון בני אדם, ומספר מקרי המוות עמד על 18 אלף. אולם לפי הערכות, בהתפרצות נדבקו בין 700 מיליון ל-1.4 מיליארד בני אדם. לפי הערכות נוספות, כרבע מיליון בני אדם מתו כתוצאה מהמחלה וסיבוכיה. עיקר מקרי המוות התרחש בקרב בני 20 עד 65, שרובם סבלו ממחלות רקע.

בתחילת 2010 התגלו בישראל כ-10,000 חולים בשפעת החזירים. יותר מ-90 בני אדם מתו בארץ מן הנגיף. כיום כולל החיסון נגד שפעת גם הגנה מפני זן שפעת החזירים.