-

"הופעל לחץ לעבוד": העדויות מאחורי המחדל בבית האבות ביבנאל

בית האבות שנפגע הכי קשה במגפת קורונה הוא זה שביבנאל. 22 קשישים מתו שם לאחר שחלו בנגיף. מעדויות שיעמדו במרכז תביעה נגד המקום, ומראות את גודל המחדל, עולה כי עובדים נדרשו להגיע לעבודה למרות שנדרשו לבידוד ואפילו היו חולים
נופר משה
13 במאי 2020
21:38

מבין בתי האבות בארץ, זה שנפגע באופן הקשה ביותר במגפת קורונה הוא זה שביבנאל. 22 קשישים מתו שם לאחר שחלו בנגיף. בחדשות הערב פורסמו הערב (רביעי) בפעם הראשונה עדויות שיעמדו במרכז תביעה נגד המקום, שמראות את גודל המחדל בו. בין היתר, עובדים שנדרשו לבידוד ואפילו כאלה שחלו בקורונה, חויבו על ידי הנהלת בית האבות להגיע לעבודה - והכל באישור משרד הבריאות. "אני מרגישה שהתייחסו לכל הדיירים כמו איזה חפץ. המטרה היא שיהיה פה צדק, זה הכל", אמרה בתו של אחד הקשישים.

ב-29 באפריל פונו עשרות דיירים שנמצאו חיוביים לקורונה מהמקום, עשרות אנשי צוות נמצאו חיוביים גם כן. זוהיר יוסוף, ראש מועצת דבורייה, בה גרים עשרות מעובדי בית האבות, אמר כי כדור השלג הזה החל להתגלגל הרבה לפני. "זה היה בתחילת אפריל כשקיבלתי הודעה מהעובדים, הופעל עליהם לחץ לחזור לעבודה - במיוחד אחרי שהתגלה שם חולה אחד. היו במגע איתו. הם היו אמורים להיכנס מיד לבידוד. בית האבות התחיל ללחוץ עליהם לחזור לעבודה", אמר יוסוף.

אחד העובדים במקום סיפר: "לא אכפת להם, רק אכפת להם אם יהיו להם עובדים. לא היה ציוד מיגון כל הזמן". גם אחרי שנמצאו במקום חולים ואחרי שבמשרד הבריאות הורו על בידודים של כל מי שבא במגע עם חולים מאומתים, הנהלת בית האבות לחצה על העובדים להגיע. הודעה שנשלחה מההנהלה בקבוצת העובדים: "שימו לב, על פי הנחיית משרד הבריאות גם עובד שקיבל מסרון שעליו להיות בבידוד יוכל להגיע לעבודה בתנאי שיעבוד עם מיגון מלא". 

בעוד שההנחיות הכלליות לציבור ממשרד הבריאות היו בידוד לשבועיים לכל מי שבא במגע עם חולה מאומת, במקרה הזה במשרד הבריאות החליטו לחרוג מההנחייה ובכך לסכן את חיי הקשישים. "היה שם זלזול בהוראות של משרד הבריאות והבנתי שזה קטסטרופלי כי יש 20 חולים שנפטרו", הוסיף ראש המועצה.

תגובת בית האבות "יוקרה": "עובדים שנמצאו שליליים בבדיקת קורונה, אך קיבלו הודעה על בידוד מהמערכת הממוחשבת, התבקשו להגיע לעבודה בבית האבות, וזאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות המתירות זאת. עובדים שנמצאו חיוביים לקורונה (בין אם היו להם סימפטומים ובין אם לאו) לא טיפלו בדיירים (חולים או בריאים).

"עובדים שנמצאו חיוביים לקורונה עזבו את בית האבות ברגע שקיבלנו לידינו את תוצאות הבדיקות שלהם. נוסיף כי התנהלות בית האבות במצב המורכב שנוצר הייתה בתיאום מלא מול משרד הבריאות ובהתאם להנחיותיו. מהשאלות נראה כי אינכם מבינים את אופי העבודה במקום כבית חולים גריאטרי".