פומפאו ונתניהו

פומפאו לכאן חדשות: סין מסכנת את אזרחי ישראל

שר החוץ של ארה"ב בריאיון בעת ביקורו בישראל: "אנחנו לא רוצים שלמפלגה הקומוניסטית הסינית תהיה גישה לתשתיות ישראליות" • על הסיפוח: "ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח, אם לבצע אותו וכיצד" • פומפאו התייחס לנוכחות איראן בסוריה: "הבהרנו למשטר האיראני שהם מוכרחים לצאת מסוריה"
גילי כהן
13 במאי 2020
18:59
עודכן ב 07:18

"אנחנו חוששים מפני השקעות סיניות ברחבי העולם": כך אמר שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, בריאיון מיוחד לכאן חדשות, שפורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. השר האמריקני, שביקר אתמול במשך כשש שעות בישראל, נפגש במהלך הביקור עם ראש הממשלה נתניהו ועם יו"ר כחול לבן בני גנץ. פומפאו הבהיר כי יש סיכונים "אמיתיים" בשיתוף פעולה עם סין וכי סין מסכנת את אזרחי ישראל. 


"אנחנו לא רוצים שלמפלגה הקומוניסטית הסינית תהיה גישה לתשתיות ישראליות, למערכות תקשורת ישראליות - כל דבר שמציב אזרחים ישראלים בסכנה, ולפיכך מסכן את היכולת של ארצות הברית לעבוד עם ישראל במשותף על פרויקטים חשובים. אנחנו חושבים שהסיכונים מאוד אמיתיים, ושיתפנו במידע בנושא כדי שיקבלו את ההחלטות בעצמם", אמר פומפאו.

השר האמריקני חשף כי הציג בפני ראש הממשלה מידע מודיעיני בנושא סין. ״יש לנו חששות בנוגע למעורבות הסינית, ועל כך דיברתי עם נתניהו״. פומפאו הוסיף כי התשובות שקיבל במהלך פגישותיו עם נתניהו ובכירים ישראלים נוספים סיפקו אותו, אך השיח בנושא נמשך. "אני חושב בכנות שכל העולם מבין מה קורה עם הקורונה. העולם ראה איך המפלגה הסינית לא שיתפה את המידע בנושא בזמן", אמר.

על ההחלטה להגיע לביקור בישראל דווקא בתקופה של משבר עולמי, אמר פומפאו: "אלה זמנים קשים, בכל העולם, אבל זאת מערכת יחסים (עם ישראל, ג"כ) חשובה ביותר, וזאת תקופה חשובה ביותר. עומדים להרכיב ממשלה חדשה, ורציתי להגיע ולהיפגש לא רק עם ראש הממשלה נתניהו, אלא גם עם יו"ר הכנסת בני גנץ, ולדון עימם במספר סוגיות חשובות.  לא רק כאלה שנוגעות ליחסי ישראל–ארצות הברית, אלא גם סוגיות שאנחנו משתפים בהן פעולה, כמו המאבק באיראן".


שר החוץ האמריקני אמר כי ישראל וארצות הברית משתפות פעולה בעת המגפה במסגרת יחסי המסחר שלהן, ופועלות כדי לסייע אחת לשנייה: "מצאנו דרכים לשלב את הטכנולוגיה שלנו, יחד עם חברות התרופות שלנו, והמדענים הטובים ביותר ברחבי שתי המדינות - הן במגזר הציבורי והן בממשלתי - יחד לשיתוף פעולה ברחבי העולם במסגרת הקואליציה שתמצא דרך לטיפולים או חיסון, כדי להפחית את הסכנה המתמשכת שהמגפה הזאת מציבה.

"אני מקווה שהראשונה שתפתח חיסון, לא משנה איזו מדינה זאת, בין שאנחנו או הישראלים, או קבוצה הכוללת אותנו, או אפילו במקום אחר, אני מקווה שנצליח למצוא דרך כולנו לייצר אותו בכמות גדולה כדי להפיץ אותו לכל העולם ולוודא שכל אזרח שזקוק לחיסון יוכל לקבל אותו בהקדם האפשרי. נחשוב על שיטת אספקה בזמן המתאים, אבל ארצות הברית כבר עכשיו עושה את הנדרש כדי להתכונן לייצר כמות רבה, כך שנהיה מוכנים לפעולה ברגע שיימצא חיסון. לא משנה איזו מדינה תפצח את החידה בסופו של דבר".

"ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח"

שר החוץ האמריקני התייחס גם לנושא הסיפוח ואמר כי "ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח, אם לבצע אותו וכיצד, וגם מתי יבוצע סיפוח. אני מקווה שההנהגה הפלסטינית תבין שהחזון שלנו בנוגע לשלום טוב גם לאזרחים הפלסטינים".

כשנשאל איך ארצות הברית תגיב אם ישראל תנקט בצעד חד צדדי של סיפוח, בלי ליישם חלקים אחרים בהסכם, התחמק פומפאו מתשובה ישירה ואמר: "הצגנו את החזון שלנו לשלום לפני מספר חודשים, גם נתניהו וגם יו"ר הכנסת בני גנץ קיבלו את התכנית והסכימו לדון עם הפלסטינים, בהתבסס עליה. הם עדיין מאמינים שהחזון הזה מתחשב ומעשי והוא בסיס להמשך".

על החשש בקרב בכירי מערכת הביטחון, בעבר ובהווה, מהשלכות הסיפוח לשלום עם ירדן, השיב פומפאו: "איני מופתע שיש בישראל עמדות שונות בנוגע לסיפוח, העובדה שלכמה גנרלים יש דעה מסוימת כיצד צריך להתקדם לא מפתיעה אותי, כך קורה בדמוקרטיה, זה קורה גם בארצות הברית. נבחרה פה ממשלת אחדות, אני בטוח שממשלת האחדות הזאת תקבל החלטות טובות בנוגע לאופן ביצוע הסיפוח".

מוקדם יותר אמר השר במסיבת עיתונאים משותפת עם נתניהו כי ממשלת האחדות שעומדת לקום היא הזדמנות לשלום על בסיס תוכנית טראמפ. פומפאו הוסיף כי לישראל יש את הזכות להגן על עצמה וכי ארצות הברית תומכת בזכות זו. עוד אמר שר החוץ האמריקני כי הקמפיין במאבק נגד איראן נושא פירות אבל "יש עוד מה לעשות". בנושא המאבק בקורונה רמז פומפאו על הטענות שמאשימות את סין בהסתרת מידע: "נדבר על האתגרים העולמיים בנוגע לקורונה. בניגוד לכל מיני מדינות שהחביאו והסתירו מידע, אתם מוסרים אותו".

"הבהרנו למשטר האיראני שהם מוכרחים לצאת מסוריה"

פומפאו התייחס בריאיון גם לנושא האיום האיראני. בתשובה לשאלה האם בארצות הברית מחזיקים בדעה דומה לזו של גורמי ביטחון בישראל, לפיה איראן נדחקת החוצה מסוריה? אמר שר החוץ האמריקני: "גם ישראל וגם ארצות הברית הבהירו למשטר האיראני שהם מוכרחים לצאת מסוריה. וגם הבהרנו זאת למשטר של אסד. גם העם האיראני יודע שהמשאבים, הכסף שמבזבזים, אנשים מאבדים את חייהם, איראנים מאבדים את חייהם בסוריה. זה לא שימוש טוב במשאבים, במיוחד בתקופה שהכלכלה של איראן במצוקה בגלל מחירי הנפט הנמוכים, ונגיף קורונה.

"העבודה של אמריקה, העבודה שעשינו, המדיניות שלנו להפעלת לחץ מרבי, לדעתנו הייתה יעילה, ועזרה למנוע מהמשטר האיראני משאבים להשליט טרור בכל העולם. אנחנו מקווים שהמשטר האיראני  יקבל את ההחלטה חכמה, יצא מסוריה ויפסיק להשליט שם את הטרור שגרם ל-6 מיליון איש להפוך לעקורים ולעשרות אלפי הרוגים. אנחנו מקווים שהמשטר האיראני יבחר אחרת, ויעזוב את סוריה, ויפה שעה אחת קודם".

בנוגע לאפשרות שיהיו חילופי שלטון באיראן בעקבות משבר הקורונה, אמר פומפאו לכאן חדשות: "המדיניות של ארצות הברית - מטרתה להשיג תוצאות טובות לעם האיראני. הם אלה שיבחרו את המנהיגים שלהם, הם בחרו בעבר את המנהיגים שלהם, אנחנו מקווים שיבחרו הנהגה שתשנה את פני המשטר האיראני.

"מדובר באומה הכי אנטישמית בעולם. הם איימו למחוק את ישראל מהמפה. הם מממני הטרור הגדולים בעולם. אנחנו בטוחים שזה לא מה שהעם האיראני רוצה. אנחנו מקווים שהמשטר הזה ישנה את ההתנהלות שלו בהתאם לרצונות העקביים של העם האיראני".

"הו גודנס, נעבוד עם שני המנהיגים הנבחרים של ישראל"

פומפאו נשאל בריאיון גם על המצב הפוליטי בישראל, ועל השבעת הממשלה הצפויה. בתשובה לשאלה איך לדעתו תתנהל ממשלת ישראל עם ראש ממשלה וראש ממשלה מחליף, ענה פומפאו: "הו גודנס, אנחנו נתנהל כפי שתמיד התנהלנו ביחסים בין ארצות הברית לבין ישראל.

"אנחנו נעבוד עם שני המנהיגים הנבחרים, ואנחנו בטוחים שממשלת האחדות שתוקם בשעות הקרובות תשיג דברים טובים לעם הישראלי וליחסים בין המדינות שלנו".